Cursus oud schrift voor beginners Zeelandnummer van de Bond Heemschut - Bijgesloten is opnieuw de folder van Stad en Lande. We wekken alle leden op deze aan een buurman of -vrouw of een ander die nog geen lid is te geven. Invulling van het formu liertje is een kleine moeite. Men krijgt bij aanmelding voor 1993 dit Mededelingenblad gratis en desgewenst ook vroegere nummers (van voor 1989). Is ook een geschenklidmaatschap ter gelegen heid van Sinterklaas of Kerstmis niet een idee? U werkt dan mee aan het mooi houden van Schouwen-Duiveland. De Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert weer een cursus oud schrift voor beginners, die gegeven zal worden door de heer H. Uil (streek archivaris). De cursus begint in principe begin 1993 en omvat 15 avonden. De cursusavond wordt bepaald in overleg met de deelnemers. Onderdeel van de cursus is een excursie naar het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland in Zierikzee. Het cursusgeld bedraagt f 200,-. Leden van de Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland en van de Z.V.U. betalen echter f 150.-. Voor nadere inlichtingen over de inhoud van de cursus bij de docent, de heer H. Uil, tel.: 01110- 13151 (kantoor) of 01110-14562 (privé). Aanmelden bij de Z.V.U. Dam 22 4331 GJ Middelburg Tel.: 01180-38400. Het juni-nummer van Heemschut is geheel gewijd aan de monumentenzorg in Zeeland. Het bevat een groot aantal artikelen op vrijwel elk terrein van die zorg: de rol van de provincie, de Zeeuwse boerderijen, het Zeeuwse cultuur landschap. de dorpstypen in Zeeland, de Atlantikwall. Zeeland ondergronds, en natuur lijk de steden, waaronder Zierikzee en Brouwershaven. De druk van bedrijvigheid en volkshuisvesting op stads-, dorps- en landschapsschoon is in Zeeland minder dan elders, maar er is niet veel gevoel voor historie, zeggen leden van de provinciale commissie Heemschut in een interview. „Vrijwel overal zijn de karakteristie ke boerderijen uit de kernen verdwenen. Bij stads- en dorpsuitleg wordt geen rekening gehouden met het zicht op de oude bebouwing". De grote monumenten in de steden worden aar dig bewaakt, maar toch is de achteruitgang er sluipend. De heer Uil wijst in zijn artikel over Zierikzee op de tol die de toeristenstroom eist. Opdringerige reclame ontsiert het straatbeeld. Winkels met veel glas harmoniëren nauwelijks met de overige monumenten. Een schrijnend geval is het huis in het Vrijpoortje. Toch kan hij Zierikzee met recht een parel aan de Oosterschelde noemen. Het is verleidelijk dieper op de andere artikelen in te gaan, maar dat zou teveel plaatsruimte vra gen. Alle artikelen zijn de moeite van het lezen waard. „Gevallen" worden besproken, zoals de kerk van Veere, en suggesties gedaan voor her bestemming van buiten gebruik gestelde boe renschuren. Een artikel over bezuinigingen op de monumentenzorg ontbreekt niet. De toekomst van het Zeeuwse cultuurlandschap wordt beschreven als verder vervlakkend en verarmend, door ruilverkaveling, rondwegen, recreatieprojecten enz. Hoop is er als toeristen en recreanten behalve als bedreigers, ook als consumenten van een waardevol landschap zijn te beschouwen. 359

Stad en lande | 1992 | | pagina 15