steiger en werden 's morgens om 8 uur beladen met evacuées die daarop tot de volgende mor gen moesten wachten voor vertrek naar Dordrecht. Dit was om te voorkomen dat de schepen onder vuur genomen zouden worden door Britse jagers bij hun raids over de Zeeuwse wateren. Op al deze reizen was iemand van de Colonne met een assistent aanwezig voor bege leiding en eerste hulp. Nadat de meeste burgers waren vertrokken restten er nog de zieken en minder-validen. Hiervoor had men de veerponten van de Westerschelde gevorderd die met hun ruime autodek zeer geschikt waren voor vervoer van de zieken. Voor het vervoer van huis naar Zijpe waren enkele ambulanceauto's beschikbaar. Het kwam er dus op neer dat men de patiënt thuis klaar moest maken voor vervoer naar Zijpe, tot dat er 2 veerponten vol waren voor vervoer naar Rotterdam. Bij alle ellende waren er ook lichtpuntjes die bemoedigend waren, zoals met het bejaarde echtpaar dat elkaar in 12 jaar niet gezien had. Ze woonden samen met 2 dochters in een klein winkelpandje. Moeder lag boven op een kamer tje te bed en vader, die slecht ter been was en door zijn omvang het smalle trapje naar boven niet op kon. huisde in een donkere alkoof achter de winkel. Toen de 2 samen in de ambulance lagen vroeg moeder: ..Ben jij dat Adriaan?, en weetje dat het 12 jaar geleden is dat we elkaar hebben gezien"? Dat zijn momenten om stil van te worden. Nadat we ze aan boord hadden gebracht lagen ze hand in hand stil te genieten van hun hereniging. Na de voltooiing van de evacuatie-opdracht bleven er van de groep nog 2 man over om eerste hulp te kunnen verlenen en toen ik eind april '44 op last van de N.S.B. gemachtigde Ilcken ook het eiland moest verlaten bleef alleen A. Berrevoets over. Nadat Zeeland bevrijd was op Schouwen-Duiveland na, en er overal alom avond aan avond de bevrijding gevierd werd, brak er voor deze regio de zwaarste en druk kendste periode uit de oorlog aan. Deportatie van de mannelijke bevolking die er toen nog over was voor tewerkstelling in Duitsland. De moord op de 10 jonge mensen die naar bevrij ding snakten. De beschietingen vanaf Noord- Beveland en Tholen die veel slachtoffers maakten. In deze periode was alleen A. Berrevoets nog over om eerste hulp te verle nen, wat hij dan ook met volle overgave en gevaar voor eigen leven gedaan heeft, meestal geassisteerd door een chauffeur en een helpster. Bram heeft in die tijd met ere het Rode Kruis handen en voeten gegeven. Zierikzee, maart 1992, D. Joppe sr. Het Rode Kruis en Zeeland. 125 jaar Rode Kruis. De Zeeuwse Afdelingen. (Kruiningen 1992. ISBN 90-73975-03-4). 362

Stad en lande | 1992 | | pagina 18