II Huisnamen De nieuwe tied rausde 't Vischslop binne: 't wier 'n Visstraete. Naest de fietsen rauze de brommers in de móters d'r deu. As je nie opzie gaet ei je kans dat ze je van de sokken rieë... Noe wi'k nie oal te prekerig gae doe, want zö'n braoven Endrik is, in was 'k noe oak wï nie. Ma, je mot toegéve 't is t'r 'n stik drukker geworre. In de zomer ka je 'n moeder mit 'n kinderwaegen wè toezienge: "'Vluchte kan nie mï..."! Vee trammelant géve, in de "kleine uurtjes", de auto's. Toen d'r êêne bekant 'n uus binneréé - die achter 't roer zat ad vast gin kaernemèllek achter z'n knööpen - was de maete vol. Dae waere ze wï, de paeletjes! Noe van ardstêên in allêên bovenan. As ze noe de Visstraete wille "néme" is 't van "pööt op de rem" in "de weg t'rug". Dat loaste kost wè 's moeite. Je dienk dan, asje tussen de pluumen leit, datj'n de buurte van een slipschoole woont. De anwiezin- gen die dan deu 't straetje galleme èbbe niks van doen mit wat ze op de zondagschoole èbbe geleerd, 't Is, zeker in de zomer, 'n êêl andere waereld geworre in de Visstraete. M'n liekene wè 'n uutg'ongerd volk! Likkend, zuugend in knauwend, scheldend tegen 't naegeslacht, komme ze mit onderde an m'n deure verbie. Van aoler'ande komaf. De duufjes bin verdwéne. Noe duuke de kok- mêêuwen op de frietstengels in de aerieng- graeten... 'k Dienke wè 's bie m'n eige: "Oe za't 'r aomae uutzie as de paeletjes blienkende kopjes èbbe van de kinderklauwtjes, die d'r deu de jaeren éne aesje-over over zulle doe?" Oewel...! Mit ,,'n moutainbike" ka je oak aesje-over doe... De schoole in de Nieuwe-Böogerdstraete is weg; 't snoepwienkeltje van 't Vischslop is weg...! Eêr die paeletjes blienke bin'k a lank a "de poorte uutgedróge". M'n binne van out op ardstêên overgegae. Allêênig wat de paeletjes angaet? Dae komme m'n pas achter as m'n d'r tegenan klappe... Asje begriept wa'k bedoele... Ad Leij dekkers Oorspronkelijk hadden winkels en ambachtslie den vaak een fraai uithangbord aan hun gevel hangen om daarmee te laten zien wat er te koop was. In Mededelingenblad 69 meldden we een mooi nieuw uithangbord bij Apotheek Zierikzee op de Dam. Dit idee heeft navolging gekregen: ook de vernieuwde zaak van de BB bakkerij aan de Varremarkt werd getooid met een fraai uit hangbord met de naam en een gekroonde krake ling. Dergelijke initiatieven juichen wij als com missie Kleine Monumenten en Huisnamen zeer toe. In 1989 kondigden wij aan, dat alle oude huis namen weer terug op de panden zouden komen in Zierikzee. Daar is toen ook een begin mee gemaakt. Diverse personen gaven indertijd te kennen liever een bordje met de naam te willen. Met deze wens is rekening gehouden. Tijdens de actie vroegen anderen ook om een bordje, omdat deze makkelijk zijn bij schilderwerk. Soms was de lijst boven de deur te smal voor de letters, zodat ook dan een naambordje oplossing bood. In totaal zijn er nu 26 bordjes geplaatst.

Stad en lande | 1992 | | pagina 23