er, naar ik hoop, binnenkort wel staan en dan kunnen we nader oordelen, niet alleen over de vorm (die m.i. onopvallend dient te zijn), maar ook over de lichteffekten, want daar zetje toch zulke dingen voor neer, nietwaar? Nee, dit alles komt wel terecht, maar wat wèl een grof schandaal is - en dat moet Cees Dam wèl aangerekend worden - is dat hij o.a. bij de verwijderde tuintjes langs het Zeeuws Museum het heeft bestaan om daar betonnen opstortingen te maken en tegen de eeuwenoude zandstenen plinten der monumenten een 40 tot 60 cm hoog "cementplint" aan te smeren. Dit zonder enige verfijnde overgangen, ongeverfd, dus nat en vies van optrekkend vocht, terwijl de aldaar en elders opgeworpen meters-brede stoepen even eens van een cementvloer zijn voorzien, waar plassen op blijven staan en die zodanig goor zijn afgewerkt, dat een boer ze voor zijn stal nog niet zou toleren. Dat is een schande! En of dat nog niet genoeg ellende is wordt voor de trappen en randen nog een totaal verkeerde natuursteensoort gekozen ook, n.l. een beige- bruine kalksteensoort (muschelkalk denk ik), die absoluut niet bestand is tegen enige weerstand, terwijl bijv. pretentieloze hardsteen, desnoods op bepaalde manieren bewerkt en gedetailleerd, dat wel is. dienen te worden en verantwoorde details zullen moeten worden bedacht om een goede symbiose met de oude monumenten te bewerkstelligen. Toch zal het "moeten" gebeuren omdat er momenteel maar één konklusie mogelijk is: "Middelburg staat hiermee voor schut!" en dat mag niet zo blijven als hoofdstad van Zeeland - daar zijn wij allen nog teveel Zeeuw voor. W.J. Kraamer architekt AVB/BNA/BNI te Schuddebeurs (okt.'92) Toevoeging van de redaktie: De P.Z.C. van 12 november '92 vermeldt letter lijk over de daags tevoren gehouden vergade ring van Provinciale Staten o.m.: "De Statenmeerderheid, die besloot om bij de reconstructie van het plein te bezuinigen op het stoepenplaveisel, is geschrokken van de ones thetische gevolgen. Maar er is geen geld om die "fout" te herstel len. Voor de S.G.P.-er W. Kolijn hoeft dat ook niet. "Laat maar zo liggen, die stoepen oor deelde hij. "Als monument van onze bestuurlijke manoeuvres" Nu is het altijd gemakkelijk om de architekt daarvan als enige de schuld te geven; in feite is dat niet helemaal eerlijk, ook de bouwkundige vertegenwoordiger van de opdrachtgever, de aannemer en uiteraard de natuursteenleverancier treffen blaam. Op deze wijze is ook het beschik bare budget volkomen onevenwichtig verdeeld. Op regelmatige vragen (uit de pers) is door de afdeling Financiën van de Provincie telkens gesteld, dat alsnog de afwerking van de beton- plato's met natuursteen bezien wordt, doch dat dit gezien de al gedane investeringen ik meen zo'n ƒ1.500.000.-) op financiële problemen stuit. Als bouwkundige echter beoordelend wil ik er op wijzen, dat dat herstel niet zo eenvou dig zal zijn. Indien men dit afdoende en ook "passend" wil herstellen, dan is men - zoals dat in onze vakkring heet - op slopershoogte en zal dit een fikse investering vergen. Want ook alle reeds aangebrachte natuursteen zal vervangen Het bestendigen van de banden met het verleden is geen plicht, het is slechts een noodzaak O. Wendell Holmes Jr.) 389

Stad en lande | 1993 | | pagina 15