Verslag Commissie Kleine Monumenten en Huisnamen doorbraken nieuwe schorren en moerassen creë ren, ontpolderen dus. Terecht merkt de spreker op. dat dit een trendbreuk betekent in het Zeeuwse denken: nog nooit eerder in de geschiedenis werden dijken doorgebroken ten behoeve van de natuur! Op het werkeiland Neeltje Jans is een nieuw duingebied gerealiseerd, tevens heeft men er een slufter aangelegd, speciaal voor de vogels. Deze inham, die door grote graafmachines gemaakt werd, kon niet meer officieel worden geopend door de staatssecretaris, want een flinke storm was hem voor! In totaal wil de Zeeuwse Milieufederatie 44 verschillende projekten realiseren. Over 20 jaar moet er zo 800 hectare nieuw ingericht land zijn voltooid. In landbouwkringen spreekt men al van grote kapitaalvernietiging. Sommige boeren moeten totaal verdwijnen om aaneengesloten gebieden te maken waar onder meer de ganzen kunnen fourageren. Kramer denkt dat dit niet zulke grote problemen zal opleveren, omdat de landbouw toch naar andere wegen moet zoeken. De inlagen met veel zoute kwel zijn toch niet zulke goede landbouwgronden. Er zijn zelfs speciale grote witte buizen bij de Flauwersin- lagen geslagen om de inlagen zout te houden. De realisatie van plan Tureluur gaat 60.000.000.- kosten. De provincie Zeeland heeft in het kader van het Natuurbeleidplan positief gereageerd. Na deze lezing bedankte voorzitter Doeleman de spreker. Mevrouw Deurloo vroeg zich af, in hoeverre deze plannen ook zinvol zijn voor de ontwikkeling van de recreatie. Verder wist zij dat de problemen met de boeren nog totaal niet opgelost zijn. Burgemeester Vogelaar vroeg zich af of werkelijk heel Nederland bij deze plannen staat te juichen? De mossel vissers heb ben ook hun belangen en daar moet de provin cie ook rekening mee houden. Vleugel vond dat je niet kunt spreken over "natuur", als het nieuwe landschap door mensenhanden bewust gecreëerd is, er is dan op zijn hoogst sprake van een andersoortig cultuurlandschap. De voor zitter dankte de heer Smallegange voor het bedienen van de projektor, waarna hij de verga dering sloot. De commissie veranderde in 1992 ingrijpend qua leden. De dames De Jonge - van 't Hoff en Korsten en de heer Rome ij n verlieten de com missie, omdat hun taak voltooid was met het aanbieden van de boeken aan de burgemeesters van Duiveland en Bruinisse in december 1991. Gedurende enige tijd werkte mevr. drs. E. van der Geest mee. De voorzitter van onze vereni ging. H. Doeleman kwam onze commissie versterken. Hij was van de eerdere Commissie Kleine Monumenten tussen 1979 en 1983 secretaris geweest. Als nieuwe leden mochten we begroeten: M. Hillebrand en C. Dijkstra. Daarmee bestaat onze commissie naast boven genoemde personen uit: Drs. P. F. Vleugel, voorzitter; Ir. J. L. van Sloten, secretaris; dhr. en mevr. Verduijn den Boer - Gorzeman; dhr. en mevr. Overbeeke - Sacré; dhr. C. Slabbekoom; dhr. T. W. Rosmolen. We vergaderden het afgelopen jaar zeven keer, afwisselend bij iemand thuis. Dankzij schilder A. G. van der Zande kon het schilderen van de huisnamen in Zierikzee deze zomer afgerond worden. De groep is nog bezig met de afronding van de documentatie van de namen in een apart album. We gingen weer verder met foto's nemen en documenteren van de Kleine Monumenten op Schouwen - Duiveland. Drs. P. F. Vleugel voorzitter 397

Stad en lande | 1993 | | pagina 23