De streektaalcommissie in 1992 Jaarverslag planologische commissie gehouden ten behoeve van de verkoop aan wetenschappelijke instellingen. Toestemming werd verleend voor het herdruk ken van het artikel van dr. P. Stuart uit Kroniek - 1992. Dit artikel zal in 1993 in de vorm van een brochure worden uitgegeven door de Gemeente Zierikzee voor verkoop in de musea. Zierikzee, februari 1993. dr. J. A.Brandenbarg. voorzitter H. Uil, secretaris In het afgelopen jaar was de streektaalcom missie praktisch tot werkloosheid gedoemd doordat er nog steeds geen schot kwam in de financiële toezeggingen voor het projekt Streektaal en Onderwijs. Ondergetekende deed daarvan reeds uitgebreid verslag in de bestuursvergadering van onze vereniging op 24 maart j.l. Ook wachtten wij nog steeds op een hernieuwd kontakt met de heer Stronks, leraar Nederlands aan de PABO te Middelburg, om deze zaak aan te pakken. Hij bracht ons wel in kontakt met een van zijn examenkandidaten, die op stagescholen goede ervaringen had opge daan met lessen in de streektaal. De copieën van haar lespakket stelde zij ons beschikbaar. Onze commissie kwam in ieder geval eenmaal in de openbaarheid door de uitnodiging van de Openbare Bibliotheek te Vlissingen voor de Zeeuwse streektaalavond op 18 september j.l. Ons lid Ad Leijdekkers trad aldaar op met enke le verhalen en ondergetekende gaf een eenvou dige uiteenzetting over het Zeeuwse taaipatroon met nadruk op de taal van onze eigen streek. De samenstelling van onze commissie bleef nog ongewijzigd, t.w. mevrouw L. E. M. Veltman - Hack en de heren dr. J. A. Brandenbarg, A. Damman. A. Leijdekkers en dr. A. de Vin. Er zal echter binnen afzienbare tijd een vacature ontstaan door de benoeming van Ton Branden barg als directeur van het rijksmuseum Meermanno - Westreenianum te Den Haag. De voorzitter. A. de Vin. Leden: P.A. Boot, L. Becu, M.K. Romeijn. Aktiviteiten 1992 Zoals alreeds eerder is vermeld is het steeds nodig de instanties welke planologische maat regelen ontwikkelen, kritisch te beoordelen. Met de groei van de bevolking, ook op ons eiland, wordt er op de landschappelijke en ste delijke schoonheid regelmatig een aanslag gepleegd. Soms in een goede maar ook dikwijls in een slechte relatie met de omgeving. Wij trachten hen die hiervoor verantwoordelijk zijn daar op te wijzen en waar mogelijk geza menlijk goede oplossingen te zoeken. Hieronder een opsomming waarbij wij het afge lopen jaar weer aktief zijn geweest. 1). De boerderij "Molenberg" aan de Hogeweg te Burgh heeft van verschillende zijden weer de nodige aandacht gekregen. De thans gedane voorstellen om voor het behoud van de boerde rij een paarden-pension te ontwikkelen willen wij gaarne ondersteunen. 2). Het bestemmingsplan "De Bout" te Scharendijke (gem. Middenschouwen) hetwelk voorziet in de bouw van 207 recreatie-bunga lows, is in zijn laatste fase. Het plan is door de gemeenteraad van Middenschouwen vastgesteld en door het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd. Onze bezwaren tegen dit plan, t.w. een te grote inbreuk in het landelijk gebied aan de Grevelingen, zijn afgewezen. Naar aanleiding van deze afwijzing is er thans beroep bij de Kroon aangetekend. 3). Het onderwerp "Kamperen bij de boer" hetwelk verscheidene keren ter sprake is geweest in de commissie Ruimtelijke Ordening en in de gemeenteraad van Westerschouwen, hebben wij dit jaar kritisch gevolgd. Wij hadden hiertegen ook bezwaren ingediend. Voorlopig is een en ander afgewezen zulks in afwachting van een nieuwe wetvaststelling. Wij vinden dat met dit onderwerp voorzichtig moet worden gehandeld, om reden dat indien iedere boerderij 400

Stad en lande | 1993 | | pagina 26