De middeleeuwse kerk is in 1845 wegens bouw valligheid gesloopt en vervangen door de huidi ge. De Sint Janstoren is tijdens de bouw om streeks 1450 verzakt en daarna verticaal verder gebouwd. Het museum "Dit is in Bethlehem" heeft een rijke renaissancegevel uit 1566. Gorinchem is in 1988 tot beschermd stads gezicht aangewezen en telt in totaal 169 rijks monumenten. Het is een belangrijk watersport centrum geworden. Woudrichem (Ook Workum of Woerkom) werd al in 866 genoemd onder de bezittingen van de bisschop van Utrecht, als marktvlek. Men viste er op zalm, elft en steur. Het werd later de hoofd plaats van het land van Altena dat o. a. in bezit kwam van de graven van Kleef, die het in 1332 overdroegen aan die van Holland. In 1356 kreeg Dirk Loef het Land van Altena van hen in leen. Hij vestigde er een tol, maar de inwoners kregen tolvrijheid en uitgebreide rechten op de visserij. Wallen, poorten en water beschermden Woudrichem. Desondanks konden de mannen van Arkel de plaats in 1405 veroveren. Nadat de Arkels in 1412 verslagen waren werd het tolhuis herbouwd, maar in 1420 werd de tol verplaatst naar Gorkum. Woudrichem heeft behalve in de tijd van de Vikingen en sinds 1350 tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten, vaker van krijgshandelin gen te lijden gehad. In het begin van de 80 - jarige oorlog werd de stad platgebrand (1573), maar een jaar later kwam deze voorgoed in handen van de Prins van Oranje. Die liet een nieuwe vestinggordel bouwen, die in de Franse tijd (1813) nog een beschieting moest doorstaan van Gorkum uit. De vesting is nog in zijn geheel aanwezig, met z'n bastions en ravelijn. Aan de rivierzijde is de Waterpoort, na 1573 opgebouwd op de waarschijnlijk oude funderingen. Hij bezit nog één uitkragend "arkeltorentje". De straat in de stad sluit op de poort aan. Buiten zou nog een tweede poort gestaan moeten hebben. Ook stond er behalve het tolhuis een huis en een "hofto ren", waarin Jacoba van Beieren in 1419 zou hebben geresideerd. Aan de landkant van de vesting domineert de toren van de aan Sint Maarten gewijde laat gotische kerk. Hij is rijk gedecoreerd, met o. a. in de bovengeleidingen versierde medaillons. De vereniging Heemschut heeft zich in 1971 bij haar 60 - jarig jubileum ingespannen haar doelstellingen in daden om te zetten door via een nationale aktie Woudrichem in zijn oude luister te herstellen. Sindsdien zijn vele oude huizen gerestaureerd, vooral in de Hoogstraat, en ook het Arsenaal uit 1851, thans visserij museum. Het gedeelte bij Gorkum van de "Kaart van de Beneeden Rivier de Maas en de Merwede, van de Noord Zee tot Gorinchem" uit: "Rivierkundige Verhandeling", enzdoor Cornelis Velsen; bij Isaak Tirion, 1749. 403

Stad en lande | 1993 | | pagina 29