Nieuwe boeken Nieuwe leden DE RAMP, een reconstructie Over dit boek is na het verschijnen ervan in november al veel geschreven. Het bevat in deel 1 een chronologisch verslag van wat er precies gebeurde tussen 31 januari en 3 februari 1953. In deel 2 worden in 14 hoofdstukken diverse thema's behandeld als: de dieren, het geloof, de schadevergoeding en de schuldvraag. Aan het slot worden de namen vermeld van de meer dan 200 geïnterviewde personen en volgt een lite ratuurlijst van rond 100 titels. Het boek is uit voerig met vaak pakkende foto's geïllustreerd en van een aantal kaartjes e.d. voorzien maar is beslist geen fotoboek. De omvang is 435 blad zijden. He boek is als een boeiend verhaal geschreven, vooral het eerste deel. Het is een onthullend verslag van wat er zich van uur tot uur op de diverse plaatsen afspeelde, verteld door degenen die het meemaakten. Kees Slager heeft hen ken nelijk kritische vragen gesteld. Er klinken opmerkingen door die voor met name genoem den niet altijd even vleiend zijn, en na 40 jaar is een weerwoord eigenlijk niet meer mogelijk. Het geheel laat zich prettig lezen en de hoofdstukken zijn overzichtelijk ingedeeld. Schouwen-Duiveland, het "vergeten eiland", komt geregeld uitvoerig ter sprake. Voor alle inwoners, ook degenen die de ramp niet hebben meegemaakt, is er veel herkenbaars in. De ver leiding is groot frappante voorbeelden en uit spraken te citeren, of onmacht of onkunde van de verantwoordelijken te vermelden. En wat te denken van de verdeling van hulpgoederen? Naast hele droevige en ernstige zaken komen er toch ook vermakelijke verhalen in voor. Duidelijk blijkt wel dat een rampenplan, dat er toen nergens was, nooit een overbodige weelde is, ook in de huidige tijd niet. De prijs bedraagt 65.-, maar als "paperback" 49.90. Van harte aanbevolen! Het water en de herinnering Selma Leydesdorff verwerkt in dit boek een groot aantal vraaggesprekken die haar studenten aan de Universiteit van Amsterdam hebben gehad met mensen die direct of indirect zijn betrokken geweest bij de Ramp. Deze wetenschappelijke methode van historische studie wordt "oral history" mondelinge geschiedschrijving") genoemd. De titel is dus duidelijk. Velen van ons zullen zich overigens de lezing van mevr. Leydesdorff herinneren, die ze in april 1991 voor Stad en Lande hield (zie Mededelingenblad no. 72). Het geheugen werkt subjektief en selektief en dit boek is beslist geen journalistiek verslag van de gebeurtenissen geworden - al is een chrono logie toegevoegd. De schrijfster plaatst de Ramp in de historische ontwikkelingen na 1945 toen volgens haar de sociale en kulturele samenhang in dit gebied al in diskussie was en traditionele verhoudingen losser aan het worden waren. De hartverscheurende getuigenissen zijn aan grijpende lektuur. Mevr. Leydesdorff plaatst ze behoedzaam en met respekt tegen de achter grond van het denken, geloven en voelen van de mensen in nood in een geïsoleerd gebied in de jaren '50. Welgekozen foto's vullen het beeld van de ontreddering sober aan. Daarmee wordt het complex dat met "de Ramp" wordt aange duid duurzaam bewaard. Uitg. Meulenhoff. Amsterdam, 34.50. Na verschijning van het vorige nummer zijn de volgende leden geboekt: Dhr. M. Baerveldt, Torenweg 51, Burgh - Haamstede Fam. Th. M. F. Conijn, Ring 12. Dreischor Dhr. H. Dijkhuizen. Bogerdweg 30, Dreischor Fam. W. D. J. Epke, Stoofweg 11. Dreischor Fam. van Gent - Dijkstra, Bogerdweg 9. Dreischor Mevr. M. H. Gogherman, Meelstraat 18, Zierikzee 404

Stad en lande | 1993 | | pagina 30