Van de redactie Aan de ramp van veertig jaar geleden wilde de redactie niet ongemerkt voorbij gaan: de heer J. C. van Beveren vertelt van de beruchte eerste nacht; enkele verspreid geplaatste foto's tonen over stromingen nadien; een beschrijving van het watersnoodmonument te Ouwerkerk. De ramp is stijlvol herdacht: op vele plaatsen in het rampgebied; de media hebben de zaak belicht en er is gespeurd naar oorzaken en gevolgen. Dat is nodig en nuttig gebleken. De verschrikkingen van 1953 zijn er echter niet ongedaan mee gemaakt. Over de watersnood zijn na elkaar twee boeken verschenen, van Kees Slager en van Selma Leydesdorff. Zie blz. 404 Eerstgenoemde spreekt voor ons op 16 april a.s., na de ledenvergadering. Mevr. Leydesdorff sprak op 12 april 1991 voor onze leden. Van een vorige ramp getuigen foto's van op 17 mei 1940 in brand gestoken schepen te Zierikzee en van de plek waar soldaat Daane sneuvelde. We hebben er overigens geen "rampnummer" van willen maken, getuige het voorproefje van de excursie naar Gorkum en Woudrichem en de bijdrage van Ad Leijdekkers/Saskia Eggink. We hopen op méér van hen! Verder de gebruikelijke verslagen en een helaas verlaat artikel over het Abdijplein te Middelburg. Van 3 april t/m 5 september 1993 is in Middelburg een tentoonstelling te bezichtigen van authentieke wandtapijten over de zeeslagen op de Zeeuwse wateren tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Deze zijn gemaakt in de jaren 1591 tot 1604 en zijn thans gerestaureerd (op dat van de slag bij Rammekens na, dat niet voor 2000 klaar zal zijn). Na de publicatie in het Mededelingenblad over de strijd ter zee tegen de Spanjaarden in 1575 (nrs. 73 en 75) van Dr. v. d. Graaf is het aardig de bijbehorende kaarten te vergelijken met deze wandtapijten. Plaats: Zeeuws Museum, Abdijplein. Open: 10 - 17 uur; za., zo. en maandag van 13.30- 17.00 uur. Prijzen: 7.-, 5.50 (65+) en 3.- (t/m 12 j. en museumkaart). Eind december is Rykel ten Kate overleden, die vooral in de eerste jaren veel voor onze ver eniging gedaan heeft. In de oprichtingsvergade ring van 1939 pleitte hij er voor niet alleen monumenten te beschermen maar ook het landschap ("Stad en Lande"). In april werd hij penningmeester, in de plaats van de heer W. L. Blindenbach wegens diens mobilisatie en vertrek. Hij bleef dit gedurende 15 jaren en zette zich toen in voor de (Natuur- en Vogelwacht Schouwen - Duiveland, waarvoor hij tot zijn laatste dag actief was. De vereniging is hem dank verschuldigd. De commissie Jaarboek heeft en nieuwe pen ningmeester: de heer R. de Jongh, Havenpark 22, 4301 CD Zierikzee, tel.: 01110 - 16582. Leden van de vereniging kunnen de jaarboeken bij hem verkrijgen. De Kronieken kosten voor leden 25.- en voor niet - leden 28.- pet- exemplaar. Zie voor de inhoudsopgave van de Kroniek - 1992 het in dit mededelingenblad opgenomen jaarverslag van de redactiecom missie jaarboek. De Kronieken zijn. evenals de andere uitgaven van Stad en Lande, ook verkrijgbaar in de Zeeuwsche Boekhandel te Zierikzee, Korte St. Janstraat 17. Dit blad gaat z'n 30e jaargang in. Abusievelijk was verleden jaar, net als in 1991, 28e jaargang op de omslag vermeld. 381

Stad en lande | 1993 | | pagina 3