Cultuurbehoud door de jaren heen. De aanwezige rijkdom aan monumenten en mooie plekjes op Schouwen-Duiveland hebben we mede te danken aan het feit dat er tijden van armoede zijn geweest. Economische vooruit gang maakt het mogelijk dat cultuurbarbaren meer kans krijgen. Het klinkt wat wrang, maar als we ons beperken tot het cultureel erfgoed dan mogen we achteraf blij zijn dat er tijden van tegenspoed waren. In tijden van voorspoed is het noodzakelijk dat de bewakers van monu menten hun stem laten horen. De dreiging van afbraak is dan het grootst. Tegelijkertijd zijn dan geldmiddelen aanwezig om restauraties uit te voeren. De gevaarlijkste momenten zijn de keerpunten in de economie. Wanneer de (subsidie)kranen dicht gaan en het brood op de plank voor alles gaat. Zodra de economie weer aantrekt moet bij velen eerst het besef weer worden aangekweekt dat culturele waarden een wezenlijk onderdeel vormen van het menselijk welzijn. Thans bevinden wij ons op zo'n keerpunt. De algemene middelen worden schaarser, waardoor de subsidies voor culturele zaken afnemen. Daardoor wordt er minder gerestaureerd. Maar ook projectontwikkelaars gaan dan minder ambitieus te werk. Het is van groot belang dat wij alert blijven en ons inspannen voor hoogst noodzakelijke restauraties, opdat niet datgene verloren gaat wat met enige inspanning te behouden is. Recentelijk hebben wij gehoord, gelezen en gezien wat de watersnoodramp voor Schouwen- Duiveland heeft betekend. Het veroorzaakte een versnelling in een ontwikkeling, welke Schouwen-Duiveland dichter bij de rest van de wereld bracht, maar ook omgekeerd. Er werd veel goeds tot stand gebracht. Maar waakzaam heid blijft geboden om te voorkomen dat op andere wijze het eiland overspoeld raakt. Het van oudsher agrarische karakter dient behouden te blijven. Het agrarische bedrijf is niet alleen economisch van belang, maar het is voor ons allen van zeer grote betekenis als stoffeerder van het landschap. Het bewaren van een eigen stukje cultuur is zeer veel waard. Ook in een tijd waarin Europa één lijkt te worden. Dat nu maakt het leven op Schouwen - Duiveland zo aantrekkelijk. In het afgelopen jaar heeft de vereniging Stad Lande regelmatig haar stem laten horen. Laten wij, Stad en Landers, juist in deze tijd. gezamenlijk waakzaam blijven. Wanneer u ons de signalen doorgeeft zullen wij waar mogelijk tot, actie over gaan. H. Doeleman. Schuitkade 6 Brouwershaven 382

Stad en lande | 1993 | | pagina 8