Havenpark 35 nu nog een kastruimte is. Na Willem Simonsz. is het westelijk deel van nu Havenpark 35 vermoedelijk toch weer afzon derlijk bewoond, en wel door de regent Jan Hermansz. de Huybert, levend van 1504 - 1573, die onder meer raad, schepen, burgemeester en Heilige Geestmeester is geweest6. Hij was een schoonzoon van Philips Oelenzn.. hierboven genoemd, met wiens dochter Catharina hij trouwde. Zelf was hij een zoon van Herman Cornelisz. de Huybert en Mayken van der Lisse, beide behorend tot Zierikzeese patriciërsfami lies7. Behalve stadsbestuurder was hij "groot koopman" en daardoor zeer vermogend. Hij werd in het huis opgevolgd door zijn neef Ocker Cornelis Ockersse, die eveneens schepen, raad en burgemeester is geweest, en voorts opper- dijkgraaf van Schouwen. Hij was een zoon van Cornelis Ocker Simonsz. en Levina Hermansdr. de Huybert, een zuster van Jan Hermansz. de Huybert8. Ook hij was een rijk man, getuige het bedrag van 2700 gl. waartoe hij in de oor logsomslag ten bate van de schade ontstaan door het Spaans beleg van 1575 - 1576 werd aangeslagen9. Hij huwde 1. met Catharina Willem Simonsdr., een dochter van de bovenge noemde Willem Simonsz. en Adriana Cornelia van Duyveland. 2. met Neeltje van Mannee. die een dochter was van de medicus Dr. Dismas van Mannee"1. Zijn in 1559 geboren zoon Willem Ockersse bewoonde na hem vermoedelijk de twee gedeelten van het huis. Deze is gehuwd geweest met Maria de Witte 1566 - 1607 en heeft dezelfde stedelijke functies als zijn vader bekleed. Hij past in de tijd van de overgang van het rooms - katholicisme naar het overheersende protestantisme: in 1604 deed hij belijdenis in de "Gereformeerde" kerk. Maar zijn kinderen schijnen katholiek te zijn gebleven zijn dochter Levina bezocht met haar echtgenoot Cornelis van Beresteijn Jeruzalem11. Hij overleed in 1612. Sinds het jaar 1622 zijn de erfgenamen eigenaars, ten dele bewoners van het huis ge weest. In 1651 vestigde er zich de regent Jacob Laurensz. van Keetenburgh, van wie met zeker heid gezegd kan worden, dat hij het gehele huis heeft bewoond. Verschillende stedelijke bestuursfuncties zijn ook door hem bekleed. Hij en zijn echtgenote, Cornelia Stavenisse, een zuster van de hierna te noemen Cornelis Stavenisse, overleden in 1667 kort na elkaar, hij op 12, zij op 23 maart12, misschien door een besmettelijke ziekte. Het huis is daarna niet ver kocht, maar werd verhuurd, vermoedelijk eerst aan Mr. Marinus Stavenisse 1601 - 1663 die raad, schepen, pensionaris, en stadsecretaris is geweest, bovendien leenman van de grafelijk heid van Zeeland beoostenschelde, afgevaardig de ter Staten - Generaal en Ridder in de Orde van St. Michel, een onderscheiding hem ver leend door koning Lodewijk XIV13. Uit zijn huwelijk met Cornelia Mogge ontsproot Mr. Cornelis Stavenisse, die na hem de woning betrok. Hij leefde van 1640 - 1687, en is raad en thesaurier geweest. Zijn echtgenote was Cornelia de Huybert. Hun verbintenis bleef kin derloos. Op 3 februari 1687, de dag na zijn overlijden, werd door de notaris Pieter Ketel, in tegenwoordigheid van de weduwe, verzegeld "seker eijckenhoute cabinet waerin waeren gesloten de sleutels van 't groot cabinet als andere koffers en de kassen tevooren toege- daen". waarbij tevens getuigen waren Laurens van Keetenburgh, Hubertus Mogge, Johan Stavenisse en Cornelis Stavenisse14. P. D. de Vos heeft hieraan de conclusie verbonden, dat Cornelia de Huybert de door haar overleden echtgenoot nagelaten inboedel niet heeft willen aanvaarden. Ook al eerder was het echtpaar door tegenslag getroffen bij de wijziging van de stedelijke regering in 1672 verloor Mr. Cornelis zijn ambten15. Dr. Job Raster De woning is daarna vermoedelijk verkocht of verhuurd. Hierover bestaat gedurende enkele decennia onzekerheid. Maar zéker is, dat het op 19 februari 1730 verkocht is door Mr. Nicolaas Steengracht16, toentertijd burgemeester van Veere, aan de heer Jan de Koek te Zierikzee. De familie Steengracht vond haar oorsprong in Zierikzee en was daar verwant met andere rege rende families als de Huybert, Stavenisse en de Jonge. Sedert de zeventiende eeuw hebben ver schillende leden van dit geslacht belangrijke bestuursfuncties op Walcheren en met name in Middelburg vervuld16. Mede via de zojuist genoemde familierelaties kan Mr. Nicolaas Steengracht eigenaar gebleven zijn van het huis Oude Haven A 345 te Zierikzee. De heer de 413

Stad en lande | 1993 | | pagina 11