Koek was de aanstaande schoonvader van Dr. Job Baster, die in 1734 huwde met Jacoba de Koek. De koopacte17 is interessant door de er in ver vatte korte weergave over het zich in de woning bevindende goudleren behangsel: De goude- leeren schilderien en sullen tot het huys blij ven terwijl de slotzin luidt: Op de voren staande conditiën is van dit Huys Erve en gevol ge met de behangsels en schilderien kooper en gebleven onder de hand Mons. Jan de Koek voor een somma van 740 ponden. Actum 19 febr. 1730 met de ondertekening van de nota ris Johan de Jonge, N. Steengracht en Jan de Koek. Jan de Koek was gehuwd met Elisabeth van IJsselsteijn18. Dr. Job Baster begon in 1732 in dit huis zijn medische praktijk. Hij is geen stadsdoctor geweest en heeft ook geen stedelij ke bestuursfuncties vervuld, maar wijdde zich naast zijn praktijk geheel aan de bestudering van flora en fauna en natuurverschijnselen. Op de ontwikkeling van de geneeskunde in Zierikzee heeft hij veel invloed gehad: hij beoe fende zelf de verloskunde en bevorderde de aanstelling van een lector anatomiae, daarmede het onderwijs aan de leerlingchirurgijns en vroedvrouwen verbeterend. Ook verrichtte hij zelf, als dat mogelijk was, soms obducties (lijkschouwingen), uit wetenschappelijke belangstelling naar de doodsoorzaak.19 Deze hebben waarschijnlijk plaats gevonden in de anatomiekamer van het Gasthuis, welke destijds door zijn grootvader de chirurgijn Job Baster Sr. was tot stand gekomen. Zijn huwelijk met Jacoba de Koek heeft slechts enkele jaren geduurd: zij overleed reeds in 1737. Zo heeft zij niet meer het door Dr. Baster later vervaardigde en in het grote voorsalet geplaatste schelpenkabinet mogen zien. Dit fraaie werkstuk, dat hij legateerde aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, en dat zich nu bevindt in het Zeeuwsch Museum te Middelburg, zal met de paarlemoerenglans te gen de achtergrond van het goudleren behang des te fraaier zijn uitgekomen. Wèl was dit genoegen beschoren aan B asters tweede vrouw, de jeugdige Jacoba Vink, met wie hij in 1741 in het huwelijk trad. Zij was de dochter van zijn leermeester Willem Vink. lector anatomiae te Rotterdam20. Zij heeft bovendien kunnen ge nieten van de door haar echtgenoot in de vijver in zijn tuin De Zonnehof gekweekte en daar spartelende goudvissen, en van de in dezelfde tuin aangebrachte schelpen - grotwerken en de velerlei gewassen. Het studeervertrek van Dr. Baster, met een grote boekenschat, een aantal microscopen en andere medische of "natuurkundige" benodigdheden heeft zich vermoedelijk bevonden in het noor delijk gedeelte van de bovenétage van het huis. Een argument daartoe zou gevonden kunnen worden in Basters uitlating over het begin van zijn glaucoom, na een uitermate sterke reflec tie van zonlicht op 23 Dec. 1764 op het dak van mijn stal Het lijkt verder mogelijk, dat het vóór 1971 nog zichtbare witgekalkte muurge deelte van het aan de oostzijde aangrenzende pand een klein restant is geweest van dit stu deervertrek21. Wij geven hierbij een getekende weergave van de mogelijke verhoudingen in Dr. Basters tijd, naar een negentiende - eeuwse kadastrale kaart in het SAZ, ongenummerd, schaal hier ca. 1 30.000 414

Stad en lande | 1993 | | pagina 12