Nieuwe boeken Architectuur en stedebouw in Zeeland 1850 - 1945, drs. Berit Sens. Na de van ouds bekende monumenten uit vroe ger eeuwen als kerken, stadspoorten en molens, stadhuizen en patriciërswoningen: krijgen thans de zgn. jongere monumenten algemeen meer aandacht. In bovengenoemde periode 1850 - 1945 zijn veel fraaie staaltjes van bouwkunst tot stand gebracht. Men zocht naar nieuwe vormen en er kwamen bovendien nieuwe materialen zoals ijzer en beton beschikbaar. Ook moest vorm worden gegeven aan een nieuw type gebouwen zoals fabrieken en stations. In het begin van de vorige eeuw ontstonden eerst de zgn. neo - stijlen: het neo - classicisme dat op de klassieke Griekse tempels teruggreep (denk aan de Nieuwe kerk in Zierikzee. 1835 - 1848) met daarvan afgeleid de Waterstaatstijl tot rond 1870; daarna het eclecticisme waarbij onderdelen uit verschillende stijlen werden gekozen; de neo - gotiek die de gotische spits boog weer toepaste (Cuypers); de neo - renais sance die teruggreep op de Italiaanse, Franse of Nederlandse renaissance - bouwkunst uit de 15e - 17e eeuw; al deze stijlen tot rond 1900. Zo ook de Chaletstijl, met overstekende kap met hout snijwerk, geïnspireerd op de bouw in Zwitser land. Omstreeks 1890 kwam de Jugendstil (Art Nouveau), als reactie op de neo - stijlen, met veel gestileerde bloemen en planten als versie ring. Parallel hieraan het rationalisme (Berlage), met juist weinig ornamenten. Na de eerste wereldoorlog de Amsterdamse school, met veel baksteen; het Nieuwe bouwen (functioneel, met betonskelet en stalen ramen, geen ornamenten) en de Delftse school (eenvoudig, baksteen ambachtelijk verwerkt, grote pannendaken). De schrijfster toont ons in haar boek heel ntooie voorbeelden uit al deze stijlen. Toch ligt de na druk niet op de architectuur. Voor selectie was daarnaast ook een zekere historische waarde van belang. De bouwwerken konden bijv. aan een locale ontwikkeling zijn verbonden, of een bijzondere functie hebben (gehad). Het boek bevat een keuze uit de 5300 objecten uit het Monumenten Inventarisatie Project dat de provincie sinds 1988 uitvoerde. Daar horen ook gebieden met een bijzondere waarde toe, Het eerste Schouwse stoomgemaal werd in 1877 in gebruik genomen, (foto uit 1922). 422

Stad en lande | 1993 | | pagina 20