-u Bruinisse, Steinstraat 15 bijv. met een bepaalde functie, met een opval lend eigen karakter, met zeldzaamheidswaarde of met historische betekenis. Het boek onthoudt zich van een beoordeling en geeft ook niet het waarom van de keuze aan. Het is de bedoeling dat de objecten dankzij de verzamelde gegevens op de juiste (historische) waarde kunnen worden geschat, ten behoeve van de locale of regionale gemeenschappen. Een taak voor bestuurders en historische ver enigingen om het historische karakter van de jongere bouwkunst en stedebouw te respecteren en zo mogelijk te bewaren Aldus de Gedepu teerde voor o. m. de Monumentenzorg in Zee land en de Directeur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg in hun Woord vooraf tot dit boek. Zeker dus ook een taak voor Stad en Lande! Aan de beschrijving vooraf van de objecten worden in kort bestek o. a. besproken de bedij kingen en de afwatering, de agrarische ontwik kelingen, het verkeer, de dorpstypen en de ste den. Als gebieden met bijzondere waarde wor den o. m. beschreven het N. O. stadsdeel van Zierikzee (met o. a. 't Vrije en het Jannewek- ken) met bebouwing sinds het begin van deze eeuw, en een parkje met recreatiewoningen ten N. W. van Renesse aan de Duinweg en de Bremweg uit de dertiger jaren. In beide gevallen kregen veel woningen een toepasselijke naam, zoals Vrijhoeve of de Krekel Na deze gebieden worden categorieën bespro ken als woningbouw (van simpel arbeiderswo ninkje tot rijk versierde villa), boerderijen, land bouw - en overige industrie, nutsvoorzieningen, gemalen, winkels, muziektenten en bunkers. Een bonte verzameling objecten met vaak alleen maar gebruikswaarde (practisch en economisch, zoals de vlasboerderijen in Dreischor). Maar heel vaak gelukkig ook met een toegevoegde waarde, zoals zorg voor goede verhoudingen, kunstzinnige details en versieringen, ambachte lijk metselaars -, smids - en timmermans werk! Die zaken maken het boek en dus ook ons bouwkundig erfgoed zo aardig. De voorbeelden wijken af van het alledaagse en van de huidige nieuwbouwwijken, hoe tevreden men daar ook met z'n eigen woning met tuin, speel - en par keergelegenheid en groen mag wonen. Let bij de jongere monumenten eens op de bouwkundi ge vorm, de toegepaste materialen en de bewer kingen daarvan. U zult aan de hand van dit kos telijke boek ontdekken hoeveel moois er door mensen gebouwd is. En er is elke dag gratis van te genieten! Schuddebeurs, Kloostei-weg 3 Voor de volledigheid nog: het boek heeft achterin een literatuur - overzicht en verklarende alfabetische lijsten van stede- bouwkundige, geografische -, stijl - en bouw kundige termen, en nog namenregisters. Een schat aan foto's en gegevens! Het bezitten waard. Uitg. Waanders; ISBN 90 - 6630 - 373 - 5; 35.- Ir. J. L. van Sloten 423

Stad en lande | 1993 | | pagina 21