Kijk op dorpen in Zeeland De slag bij Zierikzee 1576 Zeeland is een provincie waar nog steeds veel mensen, met veel genoegen in dorpen wonen. De ruim honderd dorpen zijn bovendien in grote mate bepalend voor het typische karakter van het Zeeuwse platteland. Over dorpen en het le ven in de dorpen bieden de Zeeuwse musea in de Zeeland Cultuurmaand volop informatie. "Kijk op dorpen in Zeeland"' is de overkoepe lende naam van verschillende tentoonstellingen en activiteiten, die in de Cultuurmaand ver spreid over heel Zeeland plaatsvinden. In de Grote Kerk in Goes is een grote, centrale tentoonstelling ingericht. In de kerk te Dreischor is een kleine deeltentoonstelling ingericht, die de dorpen in de omliggende omgeving introduceren. De tentoonstellingen zijn te bezoeken in de periode 25 september tot en met 24 oktober. In aansluiting op het tentoonstellingsproject "Kijk op dorpen in Zeeland" van het bureau Provinciaal Museumconsulent en de Vereniging van Zeeuwse musea in de Cultuurmaand van dit jaar, organiseert de Stichting Educatief Toeris me Zeeland Oranjezon een drietal workshops, die onder leiding staan van de historisch - geograaf Drs. A. P. de Klerk. De derde en laat ste workshop (op zaterdag 14 oktober), die gewijd is aan de dorpen op Schouwen - Duiveland, geeft bijzondere aandacht aan de rol van het water. De prijs van genoemde workshop bedraagt 35.- (incl. consumpties en entreeprijzen). Leden van de Vereniging Stad en Lande, die aan de workshop deelnemen, krijgen een korting van 5.- Actuele informatie over zowel de tentoonstellin gen als de verdere activiteiten is te verkrijgen bij het Bureau Provinciaal Museumconsulent Zeeland, Postbus 378, 4330 AJ Middelburg (tel. 01180- 39955). In het Zeeuws museum te Middelburg is t/m 5 september de tentoonstelling "In naam van Oranje" over de zeer fraaie wandtapijten van zeeslagen op de Zeeuwse wateren in de Tachtig jarige Oorlog te bekijken. De Slag bij Zierikzee, hierbij afgebeeld, is er één van. Deze slag is beschreven door Dr. v. d. Graaf in de Kroniek van het Land van de Zeemeermin van 1990. De Spanjaarden hadden de brede Gouwe met palissaden afgesloten om Zierikzee te isoleren en zo tot overgave te dwin gen, hetgeen gelukte. De poging van de Geuzen tot ontzet in april 1576 is echter als een over winning weergegeven. Bovenaan het tapijt is het silhouet van Zierikzee te zien met er vóór het in oktober 1575 door dijkdoorsteking ontstane Kaaskenswater. Links ligt Duiveland. Het ingeweven jaartal 1575 is onjuist, hoewel in dat jaar wel de links van de Zuidhavenpoort weergegeven brand in de zout keten en woningen plaats vond. Het tapijt is bijna vier bij vier meter groot. De serie wandtapijten bestaat uit zes stuks, die tussen 1595 en 1604 zijn geweven in Middel burg in het atelier van Jan de Maecht, behalve dat van de Slag bij Bergen op Zoom dat tussen 1591 en "94 in Delft werd geweven. Het feit dat de hele serie 400 jaar lang bewaard is gebleven en zich nog steeds in de Abdij bevindt, is uniek. De serie is kunsthistorisch van zeer groot belang. De tapijten hebben de oorlogsbrand van 1940 overleefd maai' waren door de tijd toch zo gesleten dat besloten werd ze te laten restaure ren (1955). Najaar 1992 kwam de restauratie van de Slag bij Bergen op Zoom klaar. Het pen dant daarvan. De Slag bij Rammekens, zal als laatste pas na 2000 gereed komen. Ze worden gerestaureerd in Haarlem in de Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel. Op de tentoonstel ling is een goed inzicht te krijgen in de methode waarop de restauratie plaats vindt, met voor beelden, materialen, enz. Ook aan het ontwerpen van de tapijten wordt veel aandacht besteed. De uit Haarlem afkom- 408

Stad en lande | 1993 | | pagina 6