stige zeeschilder Hendrick Corn. Vroom (1566 - 1640) heeft de zeeslag - afbeeldingen ontworpen. Hij had gevaren en wist alles van de ingewikkelde tuigage af. De schepen zijn zeer nauwkeurig weergegeven. Hij ontwierp in 1598 ook een boeiend wandtapijt voor de Engelse admiraal Howard van een strijd met de Spaanse vloot bij de Azoren. Dit tapijt is voor deze gelegenheid uit het Mari tiem museum uit Londen over gekomen. Naast vijf zeeslagen behoort tot de Zeeuwse serie wandtapijten een zesde uit 1604, met het portret van Willem van Oranje, vermoord in 1584. Centraal daarop staat het Zeeuwse wapen, de zwemmende leeuw, met de spreuk Luctor et Emergo. Wapen en spreuk dateren uit 1586, toen ze voor het eerst samen op een penning voor kwamen. Pas in 1601 komen ze na een besluit van de Staten op de zilveren Zeeuwse munten voor. Op de brede rand van dit tapijt de wapens van de zes stemhebbende steden van Zeeland. Bovenaan die van Middelburg en Zierikzee. Als Willem de Statenvergadering in Zeeland voor zat, zaten de vertegenwoordigers van deze oud ste twee grafelijke steden resp. aan zijn rechter - en aan zijn linkerzijde. Alle zes tapijten zijn verder voorzien van brede boorden met symbolische voorstellingen en plantaardige motieven, die terug gaan op voor beelden uit gravureboeken uit Antwerpen. De tapijten zijn destijds ontworpen voor de grote zaal in het oude grafelijke hof in de Abdij. De tentoonstelling geeft veel achtergrond - informatie. En op de tapijten zelf is heel veel te ontdekken, ook in de details. Een rijk Zeeuws bezit, van internationale betekenis. Een bezoek zeker waard! Ir. J. L. van Sloten. 409

Stad en lande | 1993 | | pagina 7