ADRIANUS HOFFERUS (1589-1644) In 1589 werd Adrianus Hofferus in Zierikzee geboren. Hij studeerde in Leiden rechten en vestigde zich in zijn geboortestad. In 1616 werd hij lid van de raad. Tweemaal bekleedde hij het burgemeestersambt. Van 1627 tot zijn overlijden was Hofferus rentmeester-generaal van de grafelijkheid in Zeeland beoosten Schelde. Adrianus Hofferus was een van de meest vooraanstaande personen van zijn tijd, zowel in zijn woonplaats als daarbuiten. Hofferus was onder meer afgevaardigde naar de Nationale Synode van Dordrecht in 1618/1619. Het meest bekend is hij geworden door zijn literaire acti viteiten. Zijn hoofdwerk is de dichtbundel Nederduyt- sche Poëmata. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat Hofferus vierhonderd jaar geleden werd geboren, werd in 1989 een herdenkingsavond in Zierikzee gehouden. Zijn loopbaan, godsdienstige positie en literaire betekenis werden in drie lezingen op die avond belicht. Deze lezingen zijn - in vermeerderde vorm - in een bundel opgenomen, die onlangs verscheen. Zij geven een aantrekkelijk, gevarieerd en tamelijk compleet beeld van de Zierikzeese poëet. Aan de lezingen zijn diverse zaken toegevoegd. Het opstel over de religieuze ligging van Hofferus kent vijf bijlagen waarin drie manuscripten van handschrif ten, waaronder twee onbekende opdrachten. Wat deze uitgave bijzonder aantrekkelijk maakt, is dat bijna alle gravures uit Hofferus' dichtbundel Nederduytsche Poëmata afgebeeld zijn. Deze afbeeldingen zijn des te waardevoller omdat zij topografische bijzonderheden uit Schouwen-Duiveland uit de eerste decennia van de zeven tiende eeuw blijken te vertonen. Tenslotte bevat deze studie een bloemlezing uit Hoffe rus' dichtbundel met een wetenschappelijke annotatie. Hofferus heeft in de zeventiende eeuw niet tot de literaire top behoord. Mede om die reden werd aan hem tot dusverre weinig aandacht geschonken. Het is onbe vredigend dat literatoren onder het topniveau vaak zo in de schaduw van de wetenschappelijke interesse blij-

Stad en lande | 1993 | | pagina 18