stroomt tussen het genoemde Schouwen en Noord-Beveland en langs de stad Veere op Wal cheren. En wat betreft het vaarwater langs het eiland Schouwen, de bewoners van Zierikzee hebben er vaak op gewezen, dat hun stad zwak is en dat de Fransen, de genoemde waterweg kennende, een goede en gemakkelijke landings gelegenheid op het eiland zouden hebben bij Westenschouwen op een plaats, waar het diep genoeg is om er met grote schepen aan de wal te komen. Daarom zou het zeer dienstig zijn, dat de genoemde stad werd geïnspecteerd door een deskundige en dat aldaar een geschikt persoon werd aangesteld, naar de zin van het volk en de adel van het genoemde eiland het zou vereisen; immers het zijn zeer stoutmoedige lieden, en de heer van Beveren en de rentmeester van de Oos- terschelde zouden zo iemand, die daarvoor geschikt is, kunnen aanwijzen. En men moet erop rekenen, dat de bewoners van Schouwen dringend zullen vragen om enig garnizoen, en stellig zou een compagnie van driehonderd man. ondergebracht zoals die van Den Briel, op ge noemde plaats bij Westenschouwen, er in veel opzichten nuttig kunnen zijn, althans, indien Hare Majesteit de kosten ervan zou willen dra gen. Aantekening in de marge door Maximilliaan van Bourgondië (2-3-1552) Het zou zeer goed zijn een toren of bolwerk te bouwen bij Westenschouwen om te waken te gen het kwaad, dat er meer voorin het vaarwater zal kunnen geschieden. En omdat de Fransen als zij Westenschouwen voorbij zijn, gemakkelijk meer voorin zouden kunnen landen en hun sol daten aan wal zetten, is het wel nodig, dat de stad Zierikzee wordt versterkt om de inwoners van genoemd land mitsgaders hun goederen te beschermen, en het zou goed zijn de boeren van Schouwen het daartoe vereiste werk in heren diensten te laten verrichten. Rapport van de commissie-Vitelli (1569) Over het eiland Schouwen Het land en eiland van Schouwen heeft een grootte van ongeveer 32.000 gemeten, een gemet van 300 roeden, roeden van 12 voeten, niet inbegrepen de duinen'. Men schat de om trek van dit land op 7 mijl, de helft van het land bestaat uit akkers, de rest uit weiland. Er is in genoemd land een stad genaamd Zierikzee. on geveer even groot als Middelburg, geheel om muurd en omsloten door een gracht met water die er helemaal omheen ligt, behalve bij sommi ge poorten waar geen ophaalbruggen zijn. Ze heeft haar torens rondom opgenomen in de muur, maar die dienen niet meer ter verdedi ging. Het heeft er de schijn van dat het in het verleden een goede haven was, maar omdat nu de vaargeul is dichtgeslibd en onbruikbaar is geworden, is dit de oorzaak dat de stad in verval raakt. Voornoemde stad heeft een voorstad gelegen langs de dijk langs de genoemde haven en bestaat uit een zeer lange straat. In de genoemde voorstad zijn 100 of meer zoutketen die naar schatting per jaar elk 4000 ton grof zout produ ceren. Het land van het genoemde eiland Schouwen is voor het merendeel heel laag, ongeveer 6 voeten2 (uitgezonderd bij de duinen, zoals bij Haamstede en andere dorpen grenzend aan voornoemde duinen die niet inbegrepen zijn bij voornoemde 32.000 gemeten). Genoemde dui nen zijn zeer fraai en op sommige plaatsen breed, vooral bij Haamstede; metend meer dan ruim een halve mijl en sterk bevolkt met konij nen. Gaande van de stad Zierikzee langs de dijken van het land genaamd Schouwen om genoemd land rond te gaan vanaf de plaats die op het geï nundeerde Noord-Beveland uitziet en vandaar naar de duinen tegenover het eiland Walcheren, is gebleken dat langs het genoemde land vanaf het hoofd achter Zierikzee tot bij en rechts van genoemde duinen deze kust een maan vormt met de ronding naar het land en een goede diepte heeft waar grote schepen doorkunnen. maar vanwege de sterke stroming die dagelijks de dijken aanvalt en veel grond wint van het ge noemde land, vooral tussen de overstroomde ei landen en genoemd land. kunnen de grote sche pen slechts met veel moeite voor anker gaan. Rechts van de duinen tussen Veere en genoemd land van Schouwen is een geul genaamd de 430

Stad en lande | 1993 | | pagina 22