(doorschout en Schepenen Een klein monument GÈBOUDT IN DEN YAARE J764 ling van de dijkdorpen is de zeer opeengedron gen nederzetting. In de berm van de dijk was weinig ruimte, zodat de kerk vaak onderaan de dijk werd gebouwd. Een goed voorbeeld van een dijkdorp is Sirjansland. Vestingdorpen ten slotte danken hun ontstaan aan een versterking. Vestingdorpen zijn er vooral in Zeeuwsch - Vlaanderen, bijvoorbeeld Philippine. Bureau Provinciaal Museumconsulent Zeeland. De gevelsteen op deze foto is geplaatst in de voorgevel van het woonhuis aan de Dr. Wort- manstraat (voormalige Ring) nr. 27 te Noord- gouwe. Het huis werd door Schout en Schepe nen gebouwd. Met welk doel is ons nog niet bekend. Aanvankelijk dachten wij dat het huis voor 'de armen' was bestemd. Veel van het archief van de voormalige ge meente Noordgouwe is verloren gegaan. Als bron valt deze dan ook weg. Wij hebben navraag gedaan bij het Streekarchief, doch hier was ook niets bekend over het betreffende huis. Wij hebben het boekje "Gemeente van huis uit" geraadpleegd, doch hierin wordt ook niet gerept over genoemd huis. De heer S. P. Moelijker te Noordgouwe wist ons te vertellen dat het huis eens als kantoor was ingericht en het er alle schijn van had dat het als secretarie gebruikt werd en pas door de huidige bewoners (familie v. d. Ouden) werd verbouwd. Een en ander werd door deze bewoners bevestigd. Of het pand werkelijk gemeentekantoor is ge weest, is nog niet vastgesteld. Mocht er iemand van u hierover iets meer weten dan verneemt de redactiecommissie dit graag van u. 440

Stad en lande | 1993 | | pagina 32