Knuppelweg in Dreischor In maart j. 1. is bij graafwerk voor reconstructie van de Bogerdweg te Dreischor een zgn. knup pelweg aangetroffen. Deze bestaat uit dwars op de wegrichting naast elkaar gelegde palen. Lang geleden werden zulke 'wegen' vooral in drassi ge gebieden aangelegd. In het Drents - Gronings veengebied zijn onder het veen ook dergelijke wegen van platte, dwarsgelegde boomstammen gevonden, soms nog met langsliggers met ber kenrijs ertussen. Het leek dan wat op een spoor baan (dwarsliggers met rails). Deze houten wegen zijn bekend onder de naam veenbruggen en stammen uit prehistorische tijden. De Romeinen namen voor moerassige gebieden dit systeem van de overwonnenen over. Hoewel de eerste krantenberichten spraken van een knuppelweg uit de veertiende eeuw bleek deze later van omstreeks 1700 te zijn (eind 17e, begin 18e eeuw). Dit kon door medewerking van de gemeente bepaald worden door het Cen trum voor isotopen - onderzoek van de univer siteit te Groningen, aan de hand van de hoeveel heid radioactieve koolstof in het hout (C14 - methode). - Niet echt oud dus. Maar waarom werd deze knuppelweg daar aan gelegd? Op de zgn. Visscher - Roman kaart van 1655 is (nog) niets te vinden dat op een (knuppel)weg ten Z. van het huis Windenburg bij Dreischor, of de noodzaak daarvan, zou kunnen duiden. De weg die daar naar het oude tijhaventje Bel- dert aan het Dijkwater loopt heeft een andere richting dan de Bogerdweg. De uit dezelfde tijd (±1660) daterende kaart van Verburcht, ge schilderd door Van Anthonissen in 1676 en in de Vierschaar van het stadhuis te Zierikzee te bezichtigen, geeft evenmin uitsluitsel. Een merkwaardig verschil tussen beide kaarten is overigens het wegenbeloop in de polder Dreischor. Dat van Verburcht stemt vrijwel 449

Stad en lande | 1993 | | pagina 41