overeen met de wegen zoals die tot vóór de her verkaveling liepen Opvallend is alleen dat juist de Bogerdweg anders loopt dan in 1953. De kaart van Hattinga (uitg. Tirion 1753) vertoont wat Dreischor betreft nauwelijks verschil met die van Verburcht. De gemeenteat las van J. Knijper van 1867 geeft dan de Bogerdweg aan volgens vrijwel het huidige be loop, maar nog met weinig bebouwing. (Waar om is dat beloop gewijzigd?) Onze zowat 300 jaar oude knuppel weg is dus niet op de bekende historische kaarten terug te vinden. De gedachte van een vele eeuwen oude re verbindingsweg tussen bijv. het ca. 1400 ge bouwde slot Windenburg en het Dijkwater werd door het C 14-onderzoek ontzenuwd. De 'weg' moet dus een ander doel hebben gehad. De palen waren zo'n drie meter lang en 5 cm. dik. Het waren elzen - stammetjes, die vermoe delijk niet ver uit de buurt groeiden. Mevrouw Veltman - Hack wist te vertellen dat na de watersnoodramp ook bij Ouwerkerk in de Baalpapenweg ter plaatse van de kreek een knuppelweg gevonden werd. En volgens de heer B. Oele uit Kapelle zijn ze ook elders in Zee land aangelegd, zelfs nog wel tot in het begin van deze eeuw. Het ging er simpelweg om de schapen gemakkelijk door een drassig gebied naar een grazige schor te kunnen leiden. Gelukkig dat er altijd vindingrijke mensen zijn geweest, want als er één schaap over de dam is volgen er meer. Ir. J. L. van Sloten Zie ook Frans Beekman: "De polders op kaart", in de Kroniek van het land van de zee meermin. 1985. Foto's H. Doeleman Hzn. 450

Stad en lande | 1993 | | pagina 42