Bericht en/of reactie van de lezer Limerick (Uit: 5 jaar Open Monumentendag 1987 - 1991) De redactiecommissie ontving een brief van mevrouw P. D. Kolff - Beelaerts van Emmi- choven te Wassenaar naar aanleiding van het artikel "Het Huis Havenpark 35 te Zierikzee" van Dr. C. M. van Hoorn in het Mededelingen blad no.77. Een copie zonden wij naar de auteur. Wij geven de inhoud van de betreffende brief hieronder weer. Met zeer veel genoegen heb ik uw artikel "Het Huis Havenpark 35 te Zierikzee" in uw medede lingenblad no.77 gelezen. Van 1916 tot 1930 was het pand mijn ouderlijk huis. Volgens mijn herinnering staan er echter enkele onjuistheden in de beschrijving van het huis. Mijn vader, de heer H. E. Beelaerts van Emmi- choven, kocht het huis in 1916. Voorzover ik mij kan herinneren, en dat zal op z'n vroegst in 1919/20 zijn geweest (ik ben geboren in 1915), bestonden er toen al geen koetshuis en stallen meer; wel een moestuin en kleine boomgaard. Aangezien mijn vader sinds 1924 een auto had, weet ik zeker dat er toen reeds een garage bestond en dat deze dus niet na 1930 is ge bouwd. Deze garage stond eigenlijk in het ver lengde van de tuin van het kantongerecht met een deur naar onze tuin in de boomgaard). Helaas is er niemand meer in leven bij wie ik een en ander kan navragen. Als curiositeit kan ik u nog melden dat het huis tot 1930: - geen electriciteit had, uitsluitend gaslampen met zogenaamde gaskousjes; - geen waterleiding, er was een pomp in de keu ken en lampetkannen op de slaapkamers; - geen centrale verwarming. Sommige mensen hadden in die tijd een soort aggregaat om electriciteit "op te pompen" (zo veel slagen per uur). Ook herinner ik mij dat mijn vader de voordeur door een bekende huisschilder uit Zierikzee (de naam ben ik ver geten) regelmatig liet opknappen. Altijd groen en afgewerkt met smalle gouden biesjes. Velen stonden vaak vol bewondering voor deze bijzondere deur. Ik geloof dat de deur tegen woordig éénkleurig is. Mogelijk bent u in de gelegenheid een en ander te verifiëren en mocht u nog nadere inlichtingen willen hebben dan ben ik gaarne bereid deze te geven. Met beleefde groeten. Mevrouw P. D. Kolff - Beelaerts van Emmichoven. Dr. C. M. van Hoorn reageerde alsvolgt op de brief van mevrouw Kolff: De toevoegingen in de brief van mevrouw Kolff, waarvan u mij een copie stuurde, juich ik toe. Staat u mij toe het volgende toe te voegen: Schrijver dankt mevrouw Kolff hartelijk voor haar aanvullende en corrigerende opmerkingen. Als je van mooie gebouwen houdt dan doe je wat aan het onderhoud je schuurt, en zet 't weer in de verf of lak en je bekijkt regelmatig de muren en het dak van sommige gebouwen krijg je 't echter benauwd... Achterstallig onderhoud! Elise Gankema, 13 jaar uit Poeldijk, een van de winnaars van de literaire jeugd wedstrijd 1991. 426

Stad en lande | 1993 | | pagina 4