had ik wellicht strafvermindering voor hem aan kunnen vragen." De burgemeester had echter in die tijd te veel andere dingen aan zijn hoofd. Hij was ook president - kerkvoogd van de Nederlands Her vormde Kerk in Burgh en zijn geliefde kerk was in januari '45 gebombardeerd door de Engelsen. Daarbij werden de toren en het interieur ver nield. Jonkheer Van Citters heeft er zorg voor gedragen, dat de kerk in oude luister is hersteld. Het noodlot sloeg opnieuw toe in de vorm van de watersnoodramp van 1953. Het echtpaar Van Citters - Bolomey was dat fatale weekend te gast bij familie in Laren. De burgemeester had die zaterdag in Den Haag overleg met hoge ambtenaren om gedaan te krijgen dat ambtena ren van de gemeente Burgh in een hogere sala risschaal geplaatst zouden worden, in verband met het feit dat de bevolking in de zomermaan den verdubbelde. Hun vijf kinderen waren thuis gebleven. "Zondagmorgen na de kerkdienst hoorden we dat Schouwen onder water stond. We zijn zo snel mogelijk per auto terug gere den, maar we kwamen niet verder dan Steenber gen. Daar heb ik de slechtste nacht van mijn leven gehad. We hadden namelijk een boot in de tuin liggen, door de jongens gemaakt van oude Duitse materialen. Ik was bang dat ze daar ingegaan zouden zijn." Alle pogingen om het rampgebied in te gaan faalden. Pas woensdag kon de burgemeester met een bevriend militair en een arts vertrekken vanaf vliegveld Woens- drecht. Ze vlogen met een pipercupje en landden op het strand bij Burgh. Chaotische toestanden troffen ze bij aankomst aan. Er waren 10 mensen verdronken in 't Oude Burghsluis. Ze lagen opgebaard in de school van Burgh. Een wethouder, ambtenaren en raadsleden deden bewonderenswaardig goed werk. Van alle kanten kwam de hulpverlening op gang. De heer Van Citters kon gelukkig ook zijn kinderen weer in de armen sluiten. Hij vertelt: "In een vergadering met hoge pieten uit Den Haag werd er op aangedrongen dat de bevolking geëvacueerd zou worden. Ik sloeg hard met mijn vuist op tafel en zei dat dat niet zou gebeuren. De bevolking was door de Duit sers bij de gedeeltelijke onderwaterzetting ook al van huis en haard verdreven. Ze schrokken zo van mijn uitval, dat de evacuatie daardoor wel licht niet doorgegaan is." De dijken werden door waterstaat snel gerepa reerd. De jonkheer: "Van die werkzaamheden heb ik een film gemaakt en later vertoond in die plaatsen, waar vandaan we geld en goederen hadden ontvangen. Dat waren Landshut (Duits land), Noordwijk, Riehen (Zwitserland) en Marseille. Het viel niet mee de technische uitleg in een andere taal te verwoorden, maar we wer den overal vriendelijk ontvangen en kregen complimenten voor de uitleg." In 1961 kwamen de plannen tot samenvoeging van de gemeenten. Burgemeester Albert van Citters toonde zich geen voorstander. Hij vindt dat een bestuurder dicht bij de bevolking moet staan en hij ziet weinig heil in een grote agglo meratie bestuurd door ambtenaren. Het mooie Burgh met de eigen volksaard heeft hem altijd na aan het hart gelegen. Hij en zijn echtgenote hebben zich beijverd de schoonheid van het dorp te bewaren. Een andere hartstocht van de jonkheer is het schaatsen. Hij reed tweemaal de Elfstedentocht mee, in 1940 en 1941 en menig Burghenaar heeft hem over het ijs zien zwieren, want de jonker vond dat 'schoontijden' tot een kunst verheven diende te worden. Vandaar dat hij zich geroepen voelde de Burghenaren deze kunst bij te brengen. Burgh. "Schouwenburgh" 18 januari 1994 B. Romijn - de Raat 465

Stad en lande | 1994 | | pagina 13