Een jong en klein monument Verslag van de streektaalcommissie 1993 In de fraai uitgevoerde brochure Kleine monu menten van Schouwen - Duiveland, uitgegeven door Stad Lande zijn prachtige foto's afge drukt van wat de commissie "Kleine Monu menten" heeft omschreven als "klein monu ment". Stad Lande streeft ernaar deze kleine versie ringen van gebouw, straat of landschap te be houden. te herstellen of zelfs terug te brengen. Een voorbeeld van dit laatste vinden we op de Ring te Dreischor. Tijdens herstelwerkzaamhe den aan de stoep vonden de eigenaren van het voormalig dorpscafé "De Drie Schapen" een oude waterput, die nog intact was. Achter in de tuin lag "de kele van d'n tras". De familie Conijn, huidige bewoners, hebben de tras weer opgemetseld en de "kele" met de "iezdern deksel" weer op z'n plaats gezet. Enkele oude dorpsbewoners konden zich de put nog goed herinneren. Op een oude ansichtkaart is de "tras" nog net zichtbaar. Er zijn mensen, die vinden dat zogenaamd te- rugrestaureren eigenlijk niet mag. Veranderin gen zouden zichtbaar moeten blijven als uiting van een bepaalde periode. Wij vinden dat terug brengen in oorspronkelijke vorm, herstellen wat voorheen vernietigd werd juist zou moeten. Er was een tijd dat vele waterputten werden dichtgegooid. Ze waren een bedreiging voor de volksgezondheid. Nu zijn het milieuvriendelijke waterputten, goed voor de planten, het schrob ben van de stoep en het wassen van de ramen. Een "klein Monument" is herboren en nog functioneel ook. H. Doeleman Hzn. "De kele van d'n tras" terug op de stoep van het voormalige dorpscafé "de Drie Schapen te Dreischor foto H. Doeleman Hzn. Het jaar 1993 is voorde streektaalcommissie in ieder geval actiever verlopen dan het voorgaan de jaar. Op onze vergaderingen konden wij er melding van maken, dat het contact met de heer Stronks van de Middelburgse PABO hersteld was en dat daardoor het project Streektaal en Onderwijs gestaag vorderde. Tevens hielden wij ons bezig met de voorbereiding van een streektaalmiddag, die wij binnen afzienbare tijd hopen te organiseren. Helaas moesten wij in het afgelopen jaar ook afscheid nemen van twee trouwe en toegewijde leden. In het begin van het jaar trad dr. J. A. Brandenburg af vanwege zijn werkzaamheden elders en in november j. 1. nam mevrouw L. E. M. Veltman - Hack ontslag, omdat zij gezien haar leeftijd rustiger aan wilde gaan doen. Dit had tot gevolg, dat de samenstelling van onze commissie eind 1993 aldus geworden was me vrouw C. W. Deurloo en de heren A. Damman, H. Kesteloo, A. Leijdekkers, J. A. Rotte en dr. A. de Vin. 466

Stad en lande | 1994 | | pagina 14