Brussel, excursie 14 mei a.s. Ontstaan en groei Brussel is van oorsprong een nederzetting aan de rivier de Zenne. Zo tegen het jaar 700 zou de Franse prediker Géry (Gorik) op een eilandje daarin begonnen zijn het Christendom te ver kondigen. De straat met zijn naam in het cent rum herinnert daar nog aan. Al veel eerder was er in de omgeving bewoning. Afgezien van bewijzen daarvan uit de Steentijd was er in de Romeinse tijd een wegenknooppunt bij Asse, ca. 10 km. westelijker.De naam Brussel laat zich verklaren uit de woorden broek (drassig land) en sele (woonplaats). De eerste vermel ding in een oorkonde luidt nl. Bruocsella (966). Kort na dit jaar laat de hertog van Neder- Lotharingen er een burcht bouwen, terwijl er ook een kapel komt. gewijd aan St. Gorik. Van een handelsdorp, gelegen in een uitgestrekt vruchtbaar landbouwgebied, aan de weg van Keulen naai' Vlaanderen via Maastricht en Asse, groeit het dan geleidelijk tot een stadje. Ter plaatse van de huidige St. Michielskathe- draal (voorheen St. Goedele) wordt nog vóór het jaar 1000 een romaans kerkje gebouwd. Met de bouw van een nieuwe vesting op de Koudenberg kort daarna begint al vroeg de ont wikkeling van de bovenstad. Daar gaat de Kerkelijke en bestuurlijke klasse wonen. Een mooi zicht over de Zennevallei, waar de haven is en de handels- en doorvoeraktiviteiten plaats vinden met alles wat er bij hoort. Daar is ook de nijverheid (laken). Een marktplein ont staat aan de oostkant van de Zenne. Tussen 1060 en 1100 komt er een omwalling en zo wordt Brussel een stadje. In de 12e eeuw wordt Brussel residentie van de graven van de toen al belangrijke handelsstad Leuven, die later hertogen van Brabant werden. Ze bouwen hun paleis op de Koudenberg. Onder hertog Hendrik I van Brabant wordt begin 13e eeuw de bouw van de huidige St. Mi chielskerk gestart. Hertog Jan 1 (gestorven 1312) heeft in die kerk een graftombe. De herto gen met hun uitgebreide hofhouding verblijven geregeld in Brussel. De welvaart neemt er toe. er vestigen zich goudsmeden, leerbewerkers, ta pijtwevers e.d. De stad groeit en brengt omlig gende dorpen als Anderlecht, Laken en Schaar beek onder z'n gezag. Er wordt ook een nieuwe ommuring gebouwd (1357 - 1379), zeer ruim, +8 km. lang en 480 ha. omvattend, tot in de vo rige eeuw toereikend. De huidige vijfhoekige vorm ontstaat (de "kleine ring"). De Hallepoort in de zuidpunt is het enige overblijfsel daarvan. In 1406 komt Brabant, na het overlijden van de laatste hertogin, onder Bourgondisch gezag. Brussel wordt belangrijker als bestuurscentrum. Zo wordt er een Rekenkamer gevestigd voor Brabant en Limburg, later ook voor Holland en Zeeland (1463). Brussel wordt in 1531 de feitelijke hoofdstad van de (Spaanse) Nederlanden, na een bestuur lijke reorganisatie door Karei V. De landvoog des Maria van Hongarije vestigt er zich. bijge staan door een drietal regeringsraden. Ook wordt Brussel het bestuurlijke centrum van het hertogdom Brabant zelf, met o. a. het hoogste rechtscollege en de statenvergadering. Maar in 1566 komt er verzet tegen het Spaanse gezag en de beeldenstorm. Philips II benoemt de hertog van Alva tot landvoogd om orde op zaken te stellen. Op de Grote Markt worden in 1568 de graven Egmont en Hoorne onthoofd. De afscheiding van de Noordelijke Nederlanden daarna doet de ontwikkeling van Brussel stag neren. Daarbij komen de oorlogen tegen de Franse koning Lodewijk XIV in de periode 1667 - 1713. Deze verslinden niet alleen veel geld. maar in 1695 wordt de hele binnenstad in brand geschoten door maarschalk de Villeroi. Vier duizend huizen worden vernield, ook veel adellijke. Het oude hertogelijk paleis op de Koudenberg blijft gespaard, maar brandt in 1731 af. Op de Grote Markt herrijzen de gilde- huizen direkt al in nieuwe glorie. In 1713 komen de Zuid - Nederlanden onder Oostenrijks gezag. Landvoogd Karei van Lotharingen laat de bovenstad binnen de omwalling vol bouwen in classicistische stijl (Koningsplein, Park van Brussel). Stadsarchitekt Fisco ontwerpt o. a. de huizen aan het Martelaarsplein in het noorden van de binnenstad. 467

Stad en lande | 1994 | | pagina 15