Nog even aandacht voor de Kroniek 1993 gunning te verlenen voor het vernieuwen van hotel "Het Vliegveld" te Haamstede. Uit het in gediende schetsplan bleek, dat de bestaande be bouwing wordt afgebroken en hiervoor in de plaats een complex service-koopappartementen komt. De oorspronkelijke bebouwing, daterend uit 1934, was voor 1940 in gebruik als stations gebouw compleet met verkeerstoren ten be hoeve van het aldaar gelegen vliegveld. Na 1945 is het gebouw, na het vervallen van het vliegveld, niet meer als zodanig in gebruik. Het is toen verbouwd en uitgebreid tot hotel - restaurant. Aanvankelijk was er de gedachte, dat een en ander nog als jong monument kon wor den aangemerkt. Maar het geheel werd in de loop der tijden zodanig gewijzigd, dat er van het oorspronkelijke weinig of niets meer her kenbaar is. Gezien het bovenvermelde hebben wij gemeend niet op de artikel 19 procedure in te gaan, aangezien het gebouw niet die historische waarde heeft om het te allen tijde te behouden. De bovenvermelde punten geven in het kort weer. dat oplettendheid van onze kant zeker noodzakelijk is en dat ook alle leden van onze vereniging hierin aktief moeten zijn. Zierikzee, P.A. Boot Tijdens de najaarsvergadering op vrijdag 26 november 1993 werd het jaarboek 1993 van onze vereniging de "Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen - Duiveland)" door de voorzitter van de commissie jaarboek dr. J. A. Brandenbarg aan de voorzitter van Stad en Lande, de heer H. Doeleman Hzn. aangeboden. Jaargang 18 van de Kroniek bevat een achttal interessante artikelen van uiteenlopende aard. In zijn artikel "Bierbrouwerijnijverheid in Zie rikzee" schets drs. A. C. J. Hagesteijn een boei end inzicht in de geschiedenis van deze Zie- rikzeese nijverheid in de periode 1500 - 1850. "Strao, een Schouws dorpsfeest", in dit artikel belicht J. J. B. Kuipers de theorieën rond de Strao; H.Uil laat de lezer kennismaken met een aantal archiefvondsten met betrekking tot de Strao. Tot slot worden door M. K. Buth de spel regels van het momenteel weer populaire voor jaarsfeest vastgelegd. Hoe de verschillende kerkbesturen op Schouwen - Duiveland in de loop der eeuwen met de aan hun zorg toevertrouwde kerkorgels omgingen, is één van de aspecten uit het artikel van drs. P. Sevestre, getiteld "Kerkorgels op Schouwen - Duiveland". De financiële en personele problemen rond bouw van het 18e eeuws admiraliteitsschip wor den o. a. beschreven door J. D. Vlot in zijn arti kel 's Lands Schip 'Zierikzee', de geschiedenis van een Zeeuws oorlogsschip 1733 -1782". J. W. Hagen neemt de lezer samen met de Zie- rikzeese handelaar Johannes van der Harten mee op een tweetal reizen naar Sint Petersburg in 1815 en in 1830. De auteur schetst op boeien de wijze het leven in deze Russische metropool in het begin van de 19e eeuw. "Fatale vergissing of strategisch doel", op deze vraag probeert Joop van Loo een antwoord te vinden in het artikel over het bombarderen en tot zinken brengen van de provinciale veerboot "Prins Hendrik" op vrijdag 3 september 1943. Fotobeelden van de stormramp. Rykel ten Kate als fotograaf in de watersnoodramp van 1953. In dit artikel beschrijft Frans Beekman het leven en werk van de op 31 december 1992 overleden Zierikzeese oud - fotohandelaar en drogist. Ook in deze kroniek traditiegetrouw een artikel gewijd aan het dialect. Dit keer van de hand van dr. J. B. Berns. Hij belicht diverse aspecten van dialectenonderzoek, waaronder het werk en de verdiensten van dr. A. de Vin Al met al een zeer interessant jaarboek, dat wij van harte in Uw belangstelling aanbevelen. De commissie jaarboek heeft echter de indruk dat de verkoop dit jaar wat achter blijft. Moge lijk is de dichte mist op 26 november, waardoor een aantal trouwe bezoekers van onze bijeen komsten verstek moest laten gaan, hiervan de oorzaak. Bent U nog niet in het bezit van deze kroniek, U kunt hem op de volgende wijze bestellen: 474

Stad en lande | 1994 | | pagina 22