Van de redactie Bericht of reactie van de lezer Nog vers in ons geheugen ligt de najaarsverga dering van 26 november 1993 in het stadhuis te Zierikzee. Voor velen was de show van folklo ristische costumes met alles wat daarbij hoort één der hoogtepunten, waarvoor "De Arke" alle lof verdient. Een treffend voorbeeld van een der doelstellingen van "Stad en Lande" aan schouwelijk voorgesteld. Het verdient wel aan beveling. dat bij volgende dergelijke gebeurte nissen voldoende aandacht aan de belichting ten behoeve van de toeschouwers wordt besteed. De gepubliceerde jaarverslagen geven een uit gebreid inzicht omtrent de activiteiten geduren de 1993 op verschillende terreinen, waarop de vereniging werkzaam is. Een oproep tot ledenwerving is zeker op zijn plaats, wanneer men een gezonde en actieve na streving van de doelstellingen van de vereniging wil bevorderen. Het is prettig dat er door de leden reactie op ge plaatste artikelen wordt gegeven. De aanvullin gen van de heer M. van der Have ten aanzien van oude "veldnamen", zijn zeer interessant en worden in hoge mate gewaardeerd. In mededelingenblad no. 78 werd door de dames: Minke van Meerten, tel. 01110 - 13151 en Lydia Mol - Sipman, tel. 011 10 - 14480 medewerking gevraagd ten behoeve van een tentoonstelling in het stadhuismuseum te Zierikzee in 1994. Het betreft hier "Zilveren voorwerpen die door Zierikzeese edelsmeden zijn vervaardigd." Wanneer U in het bezit bent van een dergelijk voorwerp wordt Uw reactie bijzonder op prijs gesteld. In deze tijd. waarin er intensief vergaderd wordt door het bestuur van het waterschap Schouwen - Duiveland over eventuele fusies met andere waterschappen, ligt het voor de hand. dat "Stad en Lande" de ontwikkelingen belangstellend en nauwlettend gadeslaat. In de Kerkbode, weekblad voor Hervormd Schouwen - Duiveland. dd 18 febr. 1994, wordt aangekondigd, dat op 22 april a.s. de officiële ingebruikneming van de gerestaureerde Gast- huiskerk te Zierikzee zal plaatsvinden. Op zater dag 23 april zal er een open dag zijn voor alle belangstellenden. Het Marcussen - orgel zal dan door verschillende organisten bespeeld worden. Het landbouwmuseum Schouwen - Duiveland verkrijgt een nieuw onderkomen in de boerderij "Goemanszorg" aan de Molenweg te Dreischor. In afwachting van het gereedkomen van de noodzakelijke werkzaamheden, is een tijdelijke huisvesting gevonden in het "Plaesenhuus" aan de Ring aldaar. Van mijn neef P. A. Boot. lid van uw vereni ging, kreeg ik ter inzage uw publicatie "Oude Veldnamen van Schouwen - Duiveland". deel II. Duiveland. met de daarbij behorende kaarten. Als geboren Nieuwerkerker en belangstellende naar de herkomst van oude namen en veldna men. heb ik deze publicaties met grote interesse gelezen. Mag ik trachten de betekenis van een enkele veldnaam wat te verhelderen? Het gaat om het perceel "de bröödkiste", zoals de heer P. Flikweert J. P. zn. op pag. 73 vermeldt. Veel namen zijn in de loop der tijden verbas terd, terwijl vaak terugleiding naar het Frans blijkt. Zo mocht ik ooit met mijn vriend Adriaan de Boo uit Kwadendamme, het raadsel van de boerderij-naam "de Olietunne" in Zuid - Beve land wat naderbij brengen. Uit oude kaarten bleek deze (verdwenen) boerderij te hebben ge staan in de eenzaamheid van de Zak van Zuid - Beveland, welke eenzaamheid was aangegeven als "solitude". Het is duidelijk, dat in het spraakgebruik de naam solitude werd verbasterd tot olietunne, terwijl aldaar geen olie werd gevonden, maar wel eenzaamheid. 453

Stad en lande | 1994 | | pagina 3