VAX II# 10 VS DeKfrh ie JPo&'rï Rijksarchief Zeeland, Middelburg, depot nr. 75 Gezicht op het oude en het nieuwe Bommenede. Op beide kaarten is in een apart kader Bom menede in kleur weergegeven vóór de overstro ming van 1682, van zee uit gezien, dus uit het noorden, met rechts van de molen de haven mond met een uitvarend zeilscheepje. Men lette op de enkele kerktoren, niet zoals op de koper gravure van F. Hogenberg twee torens. Beneden de streep is het herbouwde Bommenede te zien vanaf Zonnemaire. dus nu vanuit het zuiden. De grote huizen links hebben een blauw pan nendak; in dit dozijn huizen hebben de door de zee verdreven bewoners hun toevlucht gevon den. Niet in het afgebeelde kader maar op de grote kaart is buitendijks "De Haven ofte Vervolg van de Groote Kreek" aangegeven en in het verlengde van de haven op de rand van het schor "Den Heuvel daar de Mole op plagt te staan". Even verder oostelijk ziet men het rode pannendak van het veerhuis en een afgebroken stuk van "Het Nataarse Dijktje". De haven van dit nieuwe veer naar Herkingen is allengs verzand en in 1839 vervangen door de haven van Zonnemaire; ook deze is weer verleden tijd. De beschrijving van de polders met de namen der eigenaren en de veldnamen laat ik gaarne aan een deskundiger pen over; slechts enkele losse notities veroorloof ik mij: Kreekzicht en Kijkuit worden aangeduid als "De Wel. Ed. Heeren Johannes en Cornelis Schuylenburg Hofstede" en ik zie vaak A. Molenburg als eige naar vermeld. Deze naam prijkt ook op enige gevelstenen in Zonnemaire. Deze kaart is een lust voor het oog en een rijke bron voor genealogen. 11 Ds. Petrus de Hartog Abrahamsz. was tot aan zijn overlijden in 1693 aan Bommenee verbon den en preekte in de "Beloyse kerk". Na zijn overlijden werd de predikantsplaats van Bommenee opgeheven en het predikantstrakte ment overgebracht op Herkingen voor de eerste predikant aldaar; zie J. van der Baan. Geschied kundige opgaaf van de predikanten, die tijdens de Kerk - reformatie, in het laatste gedeelte der 16de eeuw bij de toen achtereenvolgens ontsta ne Hervormde gemeenten op de eilanden Schouwen, Duiveland en Tholen in dienst geweest zijn, in Algemeen Nederlandsch Fa milieblad, 1895, p. 225. Deze noot dank ik aan de heer H. Uil, streek - archivaris te Zierikzee. Brouwershaven. Dr. C. van der Graaf 457

Stad en lande | 1994 | | pagina 7