Woning van wijlen de heer J.M. Luykenaar (de huidige Rabobank) te Zierikzee. geweest van de zogenoemde doodskoptroepen. Tijdens de watersnoodramp werd het bewoond door de fam. Van Sluis omdat hun huis in Het Vrije in het water stond. Boven de deuringang vinden we de tekst"Christus Janua Vitae", wat betekent: Christus, de poort naar het leven. Als opvolgster van dhr. Luykenaar werd per 1 - I '73 Mevr. E. J. Jense benoemd. In de 70 - er jaren vond er een behoorlijke groei van het aantal leerlingen plaats. Het gebouw groeide echter niet mee. In 1989 werd dit ruimtegebrek opgelost door het aangrenzende pand bij het bestaande te trekken. Hiermee kreeg men er een ideale ruimte bij. Groot ge noeg voor o. a. voorspeelavonden. De historie van dit laatstgenoemde pand is inte ressant. In 1587 werd er een Waalse gemeente gesticht in Zierikzee. In oude stukken lazen we daarover het volgende: "Voor hare gods dienstoefeningen was der gemeente afgestaan, een voormalige kapel aan het einde der Post- straat, vroeger behoord hebbende tot het Ma- rienhof of het Karmelietenklooster, waarvan zij gebruik heeft gemaakt zolang zij bestond." Dit was tot 1826. Nadat in het begin van de 19e eeuw de Franse Katholieke Kerk sterk achteruit ging, leek het de koning een wijs besluit de kerk te sluiten. De overdracht van het gebouw aan de gemeente Zierikzee vond plaats met de clausule dat het pand een functie zou krijgen binnen de culturele sfeer. Eerst werd er toen een Franse school in gevestigd, gevolgd door de Latijnse school. Vervolgens is het pand gebruikt door de Prof. Zeemanschool als overblijflokaal. Nu is het dus onderdeel van de muziekschool. Als dat geen culturele betemming is! Waar eeuwen geleden orgelklanken en koorzang klonken, klinkt ook thans weer muziek. Nannie de Bruine. Bronnen: Archief Zierikzee Zierikzee zoals het was, deel 3 - C. Pols. 100 jaar blokken - van H. B. S. tot R.S.G. - D. Joppe. 487

Stad en lande | 1994 | | pagina 13