parkje, de Kleine Zavel, omzoomd met een groot smeedijzeren hek, waarop 48 beelden, die allerlei ambachten uit de 16e eeuw verbeelden. Ook Willem van Oranje kreeg naast de stand beelden van Egmond en Horne een plaatsje onder "t groene lover. Tegen de klok van 10 uur waren we er dan: in Brussel. Hoe is Brussel ontstaan? De naam Brussel betekent: "nederzetting op een drassige plaats". De oudste naam is Broek - zele: Broek, nattige plaats (nattig weiland); zele: woonplaats. Brussel is ontstaan vóór het jaar 1000. Voor een reisverslagje is het te veel van het goede dieper op een geschiedschrijving in te gaan. De ontwikkeling van de stad werd vers neld door de handelsroute Keulen - Calais; in 1530 werd Brussel hoofdstad van de Spaansche Nederlanden. In 1830 werd Leopold I koning. Hij heeft er veel toe bijgedragen van Brussel een stad van aanzien te maken. De eerste stop! Het musée "Autoworld". Vanaf een hoge waranda, onder het genot van koffie met gebak, kijk je dan neer in een grote ruimte bezet met "'old - timers", die stuk voor stuk het bekijken waard zijn. Kijkje om je heen zie je medereizigers uit bus 1en dat is ook leutig. Een tweede verademing was een kort verblijf in het hierboven nader omschreven parkje. Tot nu toe was alles nog een zonnig ge beuren. Dat was ook een geluk voor het bruidje, die we de Zavelkerk zagen binnengaan, als een engeltje ontsnapt uit een verkeersopstopping. De "sight - seeing". Een stad is een stad. Riante behuizingen, begrensd door tuinen met uitnodi gende lanen. Grauwe gevels, in jaren niet van een verfje voorzien. Prachtige, eerbied voor de bouwmeesters afdwingende paleizen en ker ken. Soms pompeus, soms, zich ragfijn afteke nend tegen de wolkenluchten. Door poorten van groen overwelfde lanen, met aan de linkerzijde de trambaan omdat de Engelsen deze in Brussel hebben aangelegd. De kleurige wand van gilde- huizen. die de Grote Markt een luister verlenen, die enig is in Europa. 10 van de inwoners van Brussel leeft onder de armoedegrens. Een on geziene en onvermoede minderheid voor de vluchtige bezoeker. De moderne gebouwen van de Europese Gemeenschap. Kosten noch moeite zijn gespaard om de allure, die in werkelijkheid nog verworven moet worden, gestalte te geven. Na zo hi geestelijke oprisping komt de uitnodi ging aan tafel te gaan zeer goed van pas. Taverne "La Couronne", dicht in de buurt van het "Atomium". Een gezellige kout, verse broodjes, goed belegd met paté en ham, ver gezeld van sloten koffie, een geschenk voor die genen. die door de tand des tijds hun eigen tan den al zijn kwijtgeraakt... Na deze pauze van zo'n anderhalf uur bleek, dat de zon al afscheid had genomen. De Zavelkerk met haar, alleen maar, kleurige, gebrandschil derde ramen, verhulde zodoende veel van haar inwendige schoonheid. De gewijde muziek ver doezelde de stem van de gedreven pastoor der mate. dat de inhoud van zijn betoog aan de sch rijver is ontgaan. Hierna was "singing in the rain" noodzakelijk. De Grote Markt was wat verdoft en enige warmte was voor velen nog te vinden in een taveerne, waar men even kon proeven van de Bourgondische levensstijl van onze Zuiderburen. Terug naar huis. Nog even een ontmoeting aan de andere zijde van de snelweg met de leeg- stroom van Zeeland; de groep toeristen die de Hemelvaartsvacantie hebben doorgebracht in het land waar het leven goed is. Een bewijs te meer, dat we op een uitgelezen plekje wonen. Een plekje om zuinig op te zijn: de doelstelling van "Stad en Lande"! Rond half zeven weer het Rraanplein, het jonge groen van het Havenpark, de kleurtjes van de tulpjes. M'n waere wi tuus.... Ad Leijdekkers 490

Stad en lande | 1994 | | pagina 16