Jaarverslag van de redactiecommissie jaarboek Samenstelling In de commissie hadden zitting de heren dr. J. A. Brandenbarg (voorzitter), F. Beekman, R. de Jongh (penningmeester), J. van Loo, mevr. L. C. Mol - Sipntan en de heer H. Uil (se cretaris). De eindredactie was in handen van de heer F. Beekman. Vergaderingen De commissie kwam bijeen op 10 februari, 3 mei, 2 juni. 9 september en 10 november. Werkzaamheden De redactie en samenstelling van het historisch jaarboek van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen - Duiveland vroeg weer veel tijd van de leden van de commissie. Daarnaast is er de zorg voor het uitgeven van het jaarboek, met de daaraan verbonden werkzaamheden. Door een goede samenwerking lukte het ook nu weer de nieuwe "Kroniek van het land van de zeemeermin" gereed te krijgen. In deze 18de jaargang konden de volgende artikelen worden opgenomen: drs. A. C. J. Hagesteijn, Bierbrouwerijnijverheid in Zierikzee. J. D. Vlot, 's - Lands Schip 'Zierikzee'. De geschiedenis van een Zeeuws oorlogsschip 1733 - 1782' drs. P. Sevestre, Kerkorgels op Schouwen - Duiveland. J. W. Hagen, Twee Petersburgse reizen van Johannes van der Harten uit Zierikzee (1815, 1830). J. J. B. Kuipers, H. Uil en M. K. Buth, Strao, een Schouws dorpsfeest. Joop van Loo, Fatale vergissing of strategisch doel Het bombarderen van de provinciale veerboot 'Prins Hendrik' op vrijdag 3 septem ber 1943. F. Beekman, Fotobeelden van de stormvloed. Rykel ten Kate als fotograaf in de waters noodramp van 1953. J. B. Berns, Spanningen tussen dialect en stan daardtaal op Schouwen - Duiveland. Na meer dan honderd jaar dialectenonderzoek. Met erkentelijkheid maken wij opnieuw mel ding van de financiële steun van de Slavenkas in verband met de artikelen over 's - Lands Schip 'Zierikzee'en het bombarderen van de provinciale veerboot in 1943. Dankzij die subsi die kon de verkoopprijs op hetzelfde niveau blijven. Door de subsidie uit de verenigingskas kan de Kroniek met reductie aan de leden wor den aangeboden. Ook de Kroniek - 1993 werd weer gedrukt bij De Vries Drukwerk te Zierikzee. Wederom werd een stap vooruit gezet ten aanzien van de aanlevering van de artikelen per discette. Thans konden alle bijdragen op deze wijze wor den afgeleverd. Dit kon geschieden dankzij de medewerking van de auteurs. Het ligt in het voornemen om te streven naar verdere unifor mering bij de aanlevering. In de afgelopen jaren werd voor de omslag een tekening gebruikt, vervaardigd door een eilan- delijk kunstenaar. Het origineel werd aangebo den aan de burgemeesters van de betreffende gemeenten om deze op te hangen in de ge meentehuizen. Omdat alle gemeenten aan de beurt zijn geweest werd met ingang van de 18de jaargang gekozen voor een nieuwe omslag. Deze wordt gevormd door een fragment uit de kaart "Zelandicarum insularum" door Jacob van Deventer uit het midden van de 16de eeuw. met daarop Schouwen - Duiveland. De vormgeving van de nieuwe omslag werd verzorgd door de heer D. C. de Vries van De Vries Drukwerk. De nieuwe jaargang werd gepresenteerd tijdens de ledenvergadering op vrijdagavond 26 november 1993 in het stadhuis te Zierikzee. De voorzitter van onze commissie bood het eerste exemplaar aan de voorzitter van de ver eniging, de heer H. Doeleman Hz. aan. De verkoopprijzen bleven gehandhaafd op f. 25,voor leden en t'. 28,voor niet - leden. Het grootste deel van de oplage, die 500 exem plaren bedroeg, werd afgezet via de boekhandel. Helaas moeten wij melding maken van enerzijds gestegen uitgaven en anderzijds lagere 495

Stad en lande | 1994 | | pagina 21