hoofdbestuur van de Jeugdbond kwam. En daar bleef het niet bij, want ze trouwden in 1945 en kregen twee kinderen. Mevrouw Jansen - Glas bleef zijn trouwe assistente en steun en toever laat in de natuurbescherming en nam af en toe, als dat nodig was de rol van haar man over. In 1949 werd de Vogelwacht opgericht en het echtpaar Jansen werd spoedig lid. Vanaf de zestiger jaren kwam het gaandeweg in zwang dat bestemmingsplannen van de overhe den ter inzage werden gelegd en burgers zono dig tegen deze plannen bezwaren konden maken. In de eerste plaats als daarbij persoonlij ke belangen werden geschaad. In 1973, de heer Jansen was toen net voorzitter van de Vogelwacht, werd er voor het eerst door een groep namens natuurbehoud bezwaar gemaakt tegen plannen om een weg door het Schelp- hoekgebied aan te leggen. In de Schelphoek was een aparte biotoop ontstaan als gevolg van de watersnoodramp. De heer Jansen: „Er beston den toen nog geen speciale commissies en we moesten de bestuurders individueel benaderen om missie te bedrijven om onze ideeën ingang te doen vinden. Het bezwaar van de Vogelwacht is toen succesvol geweest. Later zijn nog veel bezwaarschriften gevolgd. Het ging ons niet om het winnen. Het democratisch gekozen bestuur moet tenslotte beslissen, maar men dient natuur- en milieubelangen mee te laten wegen." „Er werd mij te kennen gegeven dat ik me beter niet met de Oosterschelde kon bemoeien, maar we hadden al een groep gevormd om te lobbyen dat de Oosterschelde open moest blijven. In die groep zaten mensen uit de mossel- en oesterhan- del en een zeezeiler. Bij mij hebben altijd ecolo gische motieven de doorslag gegeven, zakelijke belangen hebben nooit voorop gestaan. Bij een goed functioneren van de natuur zijn ook visse- rijbelangen gediend. Ik heb naar ik meen steeds op ethische gronden beslissingen genomen, nee ik heb er nooit mee geworsteld om afstand te moeten nemen van mijn eigen zakelijk belang. Ik zit nooit op twee sporen. Als het één boven het ander prevaleert, moet dat doorgang vinden. Ik heb wel eens een financieel aanlokkelijke on derneming afgewezen, omdat die inging tegen het natuur - en milieubelang. Ik heb ooit een goed renderende vis - en garna- lendrogerij om milieuredenen stopgezet. Daar lig ik niet wakker van. Nee, ik heb er ook nooit last van gehad dat ik een uitgesproken mening heb over milieuzaken. Wie niet voor mij is, is tegen mij en vrienden zijn we daardoor niet kwijt geraakt. We hebben overigens onze ken nissen- en vriendenkring altijd binnen de mi lieubeweging gezocht. Binnen de visserijwereld werden mijn opvattingen overigens altijd geres pecteerd." Religieus - ethische motieven liggen ten gronds lag aan zijn liefde voor de natuur. „Ik voel me niet gebonden aan een kerk. maar ik geloof wel dat een mens voortkomt uit de schepping, hoe die dan ook geweest moge zijn. Het ecosysteem is als een ketting, waarvan de schakels in elkaar grijpen. Als we schakels geweld aan doen, breekt de ketting en daar heb ik mijn zorgen over. We doen op het ogenblik het ecosysteem geweld aan. We zullen onze verlangens in har monie moeten brengen met natuur en milieu. Je kan aan de zelfde welvaart komen met min der materiaalvernietiging. Brood moet verdiend worden, maar als we al te veel geweld toebrengen aan het ecosysteem, hebben we straks helemaal geen brood meer. Als je de schakels verbreekt dan verbreek je de ketting. Er is gelukkig veel bereikt door gelijk gestemden en er is nu geen gezagsdrager die de natuur- en milieubeweging niet serieus neemt." De getijden, het water, de vogels, de vissen. Frans Jansen trad op als hun belangenbeharti ger. Hij gaf een stem aan hen die niet voor zichzelf konden spreken. Brouwershaven, 20 april 1994 B. R. -deR. 483

Stad en lande | 1994 | | pagina 9