Stad-en-Lande-Monumentenwandeling door Zierikzee putten (WNT en vD). Op Schouwen was men voor drinkwater aangewezen op regenwater, omdat het grond- en slootwater brak was. Wan neer in droge perioden de regenwaterputten droog waren, kon men nog terecht bij de zgn vaaten. Dat waren wegens het brakke grondwater noodgedwongen ondiepe water putten. Ook in de weilanden lagen ze, voor de drinkwatervoorziening van het vee. Vroeger haalden de mensen het water blijkbaar uit deze vaten met een kiptoestel. Toen dat te duur werd in de reparatie, heeft men houten steigertjes ge maakt. Deze werkzaamheden waren een taak van de polder Schouwen. Bovenstaande is een vrij willekeurig greep uit de notulen van het polderbestuur van Schouwen. Vele woorden komen in meer notu len voor dan hier zijn opgenomen. Er zijn ook nog wel termen uit de polderwereld die niet in deze opsomming staan. Het was niet voor alle woorden mogelijk met volledige zekerheid de betekenis aan te geven, terwijl het ook heel goed mogelijk is, dat sommige verklaringen en toelichtingen niet geheel juist zijn. Voor com mentaar van de zijde van de lezers houdt de schrijver zich dan ook gaarne aanbevolen. Voor degenen, die zelf vaktermen uit de dijk- bouw uit vroeger tijden wil nakijken, kunnen de hiervolgende woordenboeken en -lijsten goed dienen. vD :van Dale, Groot woordenboek der Neder landse Taal, 2 dln 1976. WNT Woordenboek der Nederlandse Taal, 21 dln. WZD :Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, 1964, dr. HaC. M. Ghijsen. MNW :Middelnederlandsch woordenboek, Dr. B. Verwijs en dr. J. Verdam. Hierin in het bijzonder het 1 le deel: aanvullingen en verbete ringen op het gebied van dijk- en waterschaps recht, bodem en water door A. A. Beekman, 1941. B :Beekman, A. A„ Het Dijk- en Waterschaps recht in Nederland voor 1795, 's Gravenhage 1905. V :VierIing, Andries, Tractaat van Dijckage uit 1579, uitgegeven in de reeks: Dijksgeschied- kundige publicaties, kleine serie 20, 1920, met hierin een Verklarende woordenlijst door ir. A. G. Verhoeven. S. F. Kuipers Vaak is de vraag gesteld: Wat is er te zien van de zaken die Stad en Lande gerealiseerd heeft of waar de vereniging zich sterk voor heeft gemaakt? Daarom organiseert de Vereniging Stad en Lande van Schouwen - Duiveland op zaterdag 3 juni een wandeling langs verschillende mo numenten in Zierikzee. Er zijn namelijk mo numentale panden waar een oorkonde aan werd verleend, voor fraaie restauraties. De vereniging liet ooit vloedmerken aanbren gen en ook kleine restauraties werden door de vereniging zelf verricht. Zelfs bleef een deel van het oude Middeleeuwse stratenpatroon bewaard dankzij het optreden van Stand en Lande, ook verdwenen oude huisnamen kwa men weer terug in Zierikzee. Langs deze verschillende objecten is een interessante wandeling te maken, waarbij tevens aspecten uit de historie van Zierikzee ter spra ke komen. U krijgt een nieuwe kijk op Zierikzee. Deze wandeling is voor alle leden van Stad en Lande, van 10.00 tot 11.30 uur, vanaf de Balie in Zierikzee. Aanmelden vooraf is niet nodig. Ons bestuurslid, de historicus P. F. Vleugel zal de wandeling leiden. 531

Stad en lande | 1995 | | pagina 13