De Slierkèrreke... wisten te maken om als expositieruimte van het museum te dienen. Het voor de boerderij lig gende zomerhuis kon in gebruik worden geno men door een der werkgroepen van het museum. In het gebouwtje staan thans tientallen kaartenkastjes met gegevens over de eiland bevolking uit vroeger jaren. Deze gegevens zijn overgenomen uit de oude archieven van de Hoeksche Waard. Elke week zijn daar vrijwilli gers bezig om nieuwe gegevens te verwerken, terwijl ook vele bezoekers het kaartsysteem raadplegen voor familieonderzoek. Wat de geschiedenis van het Hof van Assendelft betreft, deze begint in 1482 met het testament van Gerrit van Assendelft, ambachtsheer van Heinenoord, waarin wordt gezegd "het lanthuus dat ic aldair hebbe doen timmere". Uiteraard wordt daarmee niet het huidige Hof bedoeld, maar een oudere voorganger. Het huis kreeg zijn huidige uiterlijk pas in 1767. In de 19e eeuw werd het de woning van de rentmeester van de ambachtsheerlijkheid, wiens nakomelin gen het pand tot kort voor de oorlog bewoon den. Vanaf dat moment ging het toen al verval len Hof fungeren als doorgangswoning voor de gemeente Heinenoord, aan welke situatie pas in 1965 met de komst van het Streekmuseum een einde kwam. Nu we op Schouwen-Duiveland ook bezig zijn met de verbouw van een oude boerderij tot een streekmuseum, zal het voor de leden van Stad en Lande interessant zijn om te zien. hoe ze in Heinenoord dit grote werk met inzet van vele vrijwilligers hebben geklaard. J"ei wat kèrreken: dat wï je toch wè van m'n an- néme zeker!? Om d'r ma 's 'n paer te noemen: 'n kathedraal; 'n kapittelkèrreke; 'n domkèrre- ke; 'n tempel; 'n moskee; om d'r ma 's 'n stik of wat te noemen. Ma, m'n èbbe in de weareld ma êêne slierkèrre ke, in die stae in Zurrikzêêë. Ik kan goed verstae datje as buutenstaender bie de naem: "slierkèrreke" op j'n óöd krauwt. Lae m'n éérlijk weze: wat ei 'n kèrreke noe mï slie ren van doen? Goed. asje "n bitje wiesgêêrig angeleid bin. zou't nog op je verstand kunne vaolle, dat de kèrreke 'n plekke kan wéze wae. wat daer aontae gezeid wordt, d'r bie de ménsen as koeke in sliert... Dat g'loaf je toch zèllef nie zeker! Noe, 't eit 'r dan oak niemendal mee te maeken. Dat slieren is 'n vrêêd wearelse toestand; ma daerover laeter. Oe binne m'n eigenlijk an die kèrreke gekont- me? Kiek, da's in wézen 'n somber verael. D'r zulle wè nie véé échte Zurrikzêêënaers wéze, die d'r gin weet van èbbe, dat 'r vroeger - in noe è'k 't over de veertiende êêuw - d'r 'n mooie, grööte kapittelkèrreke stong. Noe. dat was gin kleine jongen. Die mot in de tied vó de Ervormieng mit z'n zevenenvêêrtig altaren, op de Sint Jan van Den Bosch nae. de grootste kèrreke van 't land geweest èbbe. Dat mö je nie uutpoesse! Nog gekker! Dae wouwe ze dan oak nog 'n toren van zö'n onderddèrtig meter öóge naest zette. Ma, dat was tevéé van 't goeië. M'n èbbe d'r ut "voetstik". d'n "Dikken Toren" an overg'ouwe.... Noe die kèrreke. Laet die noe in de nacht van zesse op d'n zevenden oktober 1832 êêmae uut- brande. Verstae wè; uutbrande, niet verbrande! Lae m'n éérlijk wéze: stêênen brande nie; de kèrreke op z'n eige bleef overènde. Daer èbbe m'n noe nog prenten van angende: de kèrreke vó d'n brand; de kèrreke nae d'n brand. Je kiek dan in 'n leeg zaekje op die twééde prente! Van wat 'r in de kèrreke was, dae bleef niks van over as allêênig 't zilvere Aevendmaelstel. 't Prachtige urgel, deu d'n beroemden Batz ge bouwd gieng verlóre, de mooie preekstoel van 1672 gieng 't urgel achterop, in verder aolles wat ma brande wou. Mit die kleine branspuitjes van toen was t'r vaneiges gin blussen an ge- maekt. Kwa, je begriept 't a: zei ma dag mit j'n andje tegen de kèrreke; d'r bleef allêênig ma 'n stêêne geraemte van over. 541

Stad en lande | 1995 | | pagina 23