Kadastrale Atlas van Zeeland 1832 Het Kadaster De atlas Fvcnals in Gelderland, Drenthe, Friesland en Noord-Holland is in Zeeland een begin gemaakt met de uitgifte van kadastrale atlassen. Find 1986 is met dit oogmerk de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland opgericht. Doelstelling van de Stichting is de vervaardiging van bronpublikaties per gemeente in Zeeland van de kadastrale administratie per I januari 1832 (incl. het bijbehorende kaartmateriaal). De afgelopen jaren zijn publikaties verschenen over Goes, Kloetinge, Hulst, St. Janstecn, St.Maartensdijk, Schcrpcnisse, Stavenisse, Sluis, Retranchement, I lei lie, St.Anna ter Muiden, Veerc, Gapinge, Vrouwenpolder, Serooskcrke(W), Sint Philipsland, Nieuwerkcrk, Ouwerkerk, Oosterland en Bruinisse. Voorjaar 1995 zal een uitgave over Zierikzce verschijnen. Ons land kent sedert 1832 een landelijk Kadaster. Bij de invoering stonden twee doelstellingen centraal. De eerste was om een rechtvaardige belastingheffing mogelijk te maken. Tot 1832 was dit een gewestelijke en een lokale zaak met vele verschillen en onbillijkheden. Het nieuwe landelijke systeem moest een uniforme heffing mogelijk maken. Het tweede doel was om rechtszekerheid te scheppen met betrekking tot eigendommen en andere zakelijke rechten op onroerende goederen. Om deze beide doelstellingen te realiseren moest een omvangrijke administratie worden opgebouwd, waarin alle latere wijzigingen konden worden verwerkt. De omstandigheden in een bepaald jaar werden hiervoor als uitgangspunt genomen en dientengevolge is het huidige systeem van het Kadaster nog steeds gebaseerd op de in I 832 opgetekende situatie. Alle wijzigingen worden bijgehouden door de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers van het ministerie van V.R.O.M. In de atlas zijn alle kaarten van Zierikzce in folioformaat opgenomen zoals die in 1822 door de landmeters A. Holster en G. Holster zijn gemaakt. Op deze 16 kaarten 15 scctickaartcn met een overzichtskaart), die in originalis een afmeting hebben van 100 x 67 cm, zijn alle kadastrale percelen ingetekend op een schaal van 1:2500 of 1:1250. Alle gronden, huizen, schuren, erven, wegen en waterlopen hebben op de kaarten een eigen perceelsnummer. De kaarten gaan vergezeld van zgn. Oorspronkelijk Aanwijzende Tafels (O.A.T.s). De belangrijkste gegevens uit deze O.A.T.s zijn in de atlas op overzichtelijke wijze samengevat in acht kolommen: nummers percelen, eigenaars/zakelijke gerechtigden, woonplaats, beroep van de eigenaar, cultuurtoestand, grootte percelen, klassering ongebouwde eigendommen en het belastbaar inkomen van alle bezittingen. Alle gegevens zijn gerangschikt op nummer. Voorts is het geheel voorzien van een alfabetische toegang op persoonsnamen.

Stad en lande | 1995 | | pagina 30