Nieuwe boeken. Gesignaleerd. Oproer in Zierikzee in 1472 In de serie Hollandse Historische Reeks is deel 22 verschenen "Pertijelike Saken Hoeken en Kabeljauwen in het Bourgondisch-Oostenrijkse tijdperk van M.J. van Gent. In dit Leidse proef schrift wordt het optreden van de Hoeken en Kabeljauwen in de periode 1467-1483 beschre ven. De nadruk ligt op de opstelling van de landsheerlijke regering ten opzichte van de par tijen en de politieke ontwikkelingen in Holland en Zeeland. In de studie staan de plaatsen Dordrecht. Leiden, Gouda, Hoorn en Schoon hoven centraal. Dat neemt niet weg dat er ook informatie over Zeeland en met name Zierikzee in het werk wordt gegeven. De auteur vermeldt dat de ontwikkelingen in Zeeland beschreven zijn zover de bronnen dat toelieten. Er zijn bijzonder weinig archivalia uit de perio de 1467-1483 bewaard gebleven, die de on derzoeker relevant achtte voor zijn onderzoek. Hij wijdt ondermeer een hoofdstuk aan het op roer in Zierikzee in het najaar van 1472. Het op roer ontstond door het invoeren van belastingen op bier, zout, koren en andere levensmiddelen. Deze gelden waren nodig om aan de 'leger beden' van graaf Karei de Stoute te voldoen. Het voeren van oorlogen was een kostbare zaak. De Staten van Zeeland hadden hun goedkeuring gegeven, maar in Zierikzee, de tweede stad van Zeeland, kwamen de stedelingen in opstand. Zij vermoordden twee commissarissen die de belastingen moesten innen. De inwoners van Zierikzee zijn daarvoor zwaar gestrafd. Er werd een troepenmacht gestuurd om de orde te her stellen. De stad kreeg een hoge geldboete en verloor veel privileges. Het boek telt in totaal 523 pagina's en kost circa 85,— (ISBN 90-72627-14-8) Zierikzee Rampstad Op 25 november jl. verscheen het boek Zierikzee Rampstaduitgegeven door De Kope ren Tuin in Goes. Het boek is een heruitgave van een rapport van de oud-journalist van de Zierikzeesche Nieuwsbode G.J. Vorstheuvel Labrand over de ramp in 1953. Zijn rapport is in 1954 in beperkte hoeveelheden, gestencild, uit gegeven. Slechts enkele Zierikzeeënaren hebben er toen kennis van kunnen nemen. De provincie Zeeland vroeg in april 1953 alle getroffen gemeenten een 'beknopte beschrij ving" te geven van de gebeurtenissen eind fe bruari. Vorstheuvel Labrand kreeg opdracht van de gemeente Zierikzee om een onafhankelijk rapport over Zierikzee te schrijven. De oud journalist kreeg ongeveer tien weken de tijd. Hij interviewde 175 personen en noteerde hun ervaringen, opmerkingen, kritieken en emoties. Het rapport is een zeer gedetailleerd verslag van het gebeuren geworden: dag na dag, straat na straat en bijna zelfs huis na huis. De bewerker van de nieuwe uitgave, Jan Bruijns, heeft het verhaal zo nauwkeurig moge lijk gelaten en veranderde slechts typfouten en namen die niet consequent hetzelfde werden geschreven. Initialen van personen werden vervangen door volledige namen. Het bijzonde re van het boek is dat de illustraties afkomstig zijn van de bekende fotograaf R. ten Kate, tevens zijn opnamen afgedrukt van J. Viergever en Zeelandia-directeur M. Doeleman H.Jzn. Bij mensen die de ramp hebben meegemaakt, komen ongetwijfeld veel herinneringen naar boven bij het lezen van het boek. Het gebruik van namen van personen versterkt dit. Het boek is zeer informatief voor degenen die de ramp in februari niet hebben meegemaakt en meer wil len weten over de gebeurtenissen in Zierikzee in die dagen. Zierikzee rampstadin de bekende stijl van De Koperen Tuin, kost 79.90 en telt 176 pagina's. (ISBN 90-72138-37-6) Hoog van de toren In december 1992 is het provinciale beleidsplan 'Recreatie en toerisme in evenwicht' van kracht geworden. Met het thema 'Recreatie en cultuur historie' in dit beleidsplan wil de Provincie Zeeland elk jaar een publikatie verzorgen met een aspect uit de Zeeuwse cultuurhistorie als onderwerp. De criteria daarbij zijn: dat het een wetenschappelijk onderbouwde publikatie moet zijn met een relatieve nieuwswaarde en voor een groot publiek toegankelijk. Eerder ver scheen in deze reeks het boekje Karolingische burchten in Zeeland van R.M. van Heeringen en 546

Stad en lande | 1995 | | pagina 38