waren. Besloten werd toen om in eerste fase het gebouw waterdicht te maken en vervolgens in een tweede fase, als het gebouw weer redelijk droog was, de resterende punten af te werken. De restauratie - le fase. De werkzaamheden van de eerste fase zijn ge start einde 1988 en beëindigd in mei 1989. De kosten kwamen bijna tweemaal hoger uit dan geraamd op ca 450.000,- door de onver moede slechte toestand van de houten balken in de kap. Bij de voorgevel bleek bijv. een houten draagbalk van ca 45 bij 45 cm. doorsnede over een lengte van een paar meter geheel vermolmd en dit was niet de enige! Voorbereiding van de tweede fase. Bij de restauratie fase 1 bleken nog wat andere constructieproblemen te zijn. zoals: - langsbalken met een dragende functie werden aan hun uiteinden niet ondersteund - de zoldervloer zakte op vele plaatsen, waar men in 1937 de kolommen eronder verwijderd had, wat erg door, als men erop liep - de scheurvorming in de buitenmuren zette nog steeds door - van de vloertesels kwamen er steeds meer los Om te voorkomen, dat bij de tweede fase we derom grote financiële "verrassingen" zouden ontstaan, is in nauwe samenwerking met het bouwbureau van het bisdom Breda zowel als met de gemeente Zierikzee en met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg een aantal on derzoeken, zoals bijv. scheur- en vochtmetin- gen. uitgevoerd en is ook de hele kapconstructie doorgerekend door het ingenieursbureau Bravenboer en Scheers. Daar ook in de parochie een aantal wensen leef de, is het hele pakket van eisen in nauwe sa- menwering met een uitgebreide interne com missie en op grond van de resultaten van de onderzoeken en berekeningen tot stand geko men, aan de hand waarvan de bestekken op diverse gebieden geschreven zijn. Interieur van de R.K. Willibrorduskerk. Vernieud in 1994. Oude pilaren zijn terug gebracht in sobere vorm. 523

Stad en lande | 1995 | | pagina 5