monumentenarme Zonnemaire. Karakteristieke woningen, die dreigen te moeten verdwijnen. De heer Boot vezocht de leden in hun woonge bied acht te slaan op veranderingen of op han den zijnde veranderingen en dit door te geven aan de commissie planologie. Het "alarmnum mer is: 01110-12307. Op 17 november werd op zeer originele wijze het negentiende jaarboek van onze vereniging gepresenteerd. Dit vond plaats in de museum haven te Zierikzee. Auteurs, het bestuur van "Stad Lande" en het bestuur van de "Slaven- kas" - (i. v. m. financile steun), waren uitgeno digd door de commissie Jaarboek. Het jaarboek werd met de hoogaars ARM 17 de Oude Haven binnen gevaren. Deze handelwijze stoelt op een historisch gebeurtenis uit de 18e eeuw. Toen een beurtschip op nieuwjaarsdag bij Zierikzee aan de grond liep bleek zich een aantal kostbare boeken als lading te bevinden. In toespraken wezen de heer H. Uil van het Streekarchivaat en voorzitter van de commissie jaarboek T. Brandenbarg de 40 genodigden en de pers op de kwaliteit en het belang van het jaarboek: de kroniek van het land van de zee meermin.Tenslotte riep de voorzitter van "Stad Lande" de aanwezigen op hetjaarboek aan de schaffen. In de ledenvergadering herhaalde hij dit verzoek. Een te kleine oplage maakt de uitgave te duur. Willen wij het behoud van een jaarboek handhaven zullen wij hier allen ons steentje aan moeten bijdragen! "Stad Lande" juicht de energieverkrijging middels windmolens toe, maar, tekent hierbij toch enkele bezwaren aan. Windmolens op dammen en in een nieuw gebied zoals Neeltje Jans hebben een minder storend effectop het platteland van Schouwen - Duiveland kunnen ze een storende factor zijn in het het landschap. Er moeten spaarzaam windmolens geplaatst worden. ,,Het laatste woord zal dan ook hier over nog niet gezegd zijn," aldus de voorzitter. De begroting 1995 afgezet tegen die van 1994 werd door de vergadering zonder commentaar geaccepteerd. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door de heer Luteijn uit Middelburg. Hij betreurde het dat van de Zêêuwse middag geen gewag is gemaakt in het Mededelingenblad. De publi catie middels Omroep Zeeland en de schrijven de pers bereikt alleen diegenen die konden lui steren en bereikt werden door de regionale bladen. De voorzitter merkte op, dat door de lage frequentie waarmee het mededelingenblad verschijnt niet tijdig kan worden ingespeeld op diverse evenementen. Mevrouw A. F. v. d. Zande - Vleugels Schutter, algemeen bestuurslid van de Stichting Zeeuws Tijdschrift, brak een lans voor dit tijdschrift. Ze hoopte op meer bekendheid in onze regio. Het tijdschrift verzorgt per jaar meer dan 60 geïllustreerde artikelen over ontwikkelingen in de Zeeuwse samenleving en het rijke Zeeuwse verleden. Verder boekbesprekingen, signale menten en een culturele agenda. De voorzitter zegde toe hier aandacht aan te zullen besteden. Een bewoner uit de Westhoek gaf zijn ongenoe gen weer over de windmolens op de Neeltje Jans. Hij verklaarde dat bij zuidwestenwind er een geluidshinder ontstaat op de kop van Schouwen, alsof er luchtalarm wordt gegeven. Dit wordt als kennisgeving door de vergadering aangenomen. Toen kwam het moment van de uitreiking van de oorkonden. Deze uitreiking vindt één keer in de vijfjaar plaats. Daardoor is een restauratie of renovatie soms geruime tijd geleden en is het al oud (goed) nieuws. "Stad Lande" streeft er naar dat monumentenzorg de aandacht krijgt die het verdient. De voorzitter betoogde dat op ons eiland in het kader van deze monumentenzorg veel goeds is gebeurd, ofwel weinig kwaads. Hoe anders ligt dit in de randstad, waar het mo- numentenbehoud onder grote druk staat. Een woord van waardering gaat dan ook uit naar de eilandelijke gemeentebesturen, die op dit punt duidelijk aanspreekbaar zijn. Dit bleek uit de aanwezigheid van een drietal burgemees ters namelijk de heren Asselbergs, Tees en Labruyère. die naast een zevental particulieren, namens hun gemeente de oorkonde in ontvangst mochten nemen. Hierna werd - in willekeurige volgorde - de ge gadigden verzocht om voor de uitreiking van een oorkonde naar voren te komen. Enkelen van hen schetsten in een kort verhaal welke avonturen en ontdekkingen zich bij de restauratie/renovatie hadden voorgedaan. 535

Stad en lande | 1995 | | pagina 17