Sprokkelingen uit de historie van Zierikzee ,,'s Landskamer." Een aankondiging in de Zierikzeesche Nieuwsbode van kortgeleden vestigt er de aan dacht op. dat het Waterschap „Schouwen- Duiveland" op het eiland door overgang in het Waterschap „Zeeuwse Eilanden" i. o. per 1 ja nuari 1996 zal ophouden te bestaan. Dit bericht geeft aanleiding tot een blik in het historisch verleden van een voorganger van dit bestuur, n. L: het Waterschap „Schouwen". Van oudsher bestond er een nauwe band tussen Stadsbestuur en Heemraden van Schouwen. De stad had in vroeger tijden twee burgemeesters, de ene had de titel van heer-burgemeester en was o. a. voorzitter van de schepenen, en de andere werd aangeduid als gemeente-burgemeester. Deze gemeente-burgemeester was naast andere taken belast met het voorzitterschap van het college van Heemraden. In zijn omvangrijke boekwerken over de ge schiedenis van het waterschap, verschenen in 1908 - 1909. dl. 1 en 2 van „Anne met de Gesp" van de hand van Mr. A. J. F. Fokker wordt op de eerste bladzijde de volgende vermelding ge vonden: „In het archief van Schouwen is een klein quarto manuscript, vermoedelijk aange legd door den secretaris C. de Jonge, waarin be halve het hiervoor genoemd sommier receuil, een herdruk van 't dijkrecht van 1700 en ver schillende ordonnantiën, opgenomen zijn diver se extracten uit de notulen van den Raad van Zierikzee, en afschriften of extracten van „see ker boek in folio,'t geen altijd onder de heeren Gemeenteburgemeesters berust". Dit boek heette Anne met de Gesp, denkelijk Bestuur Waterschap Schouwen-Duiveland, bovenste rij: v.l.n.r.: J.R.H. Scheele, hoofd techn. dienst: A. Ruytenberg, J. van der Slikke, L.J. Klompe, gezworenen: Mevr. A.P. de Haandijkgraaf: J.E. Overzet, secretaris; L.J. van Gastel en G.E. Houtekamergezworenen. onderste rij: v.l.n.r.: J. Geluk, Mevr. B.J. Flach-de Geus .en J.S. Wiebrens. hoofdingelanden, samen vormend commissie van stem-opnemeing. B.C.A. van Daalen en Vasseur, beiden ambtenaren. (Foto: Waterschap Schouwen-Duiveland) 576

Stad en lande | 1995 | | pagina 12