discussie omtrent het inruimen van 's Lands- kamer in het stadhuis. Uit gevoerde correspon dentie valt op te maken dat Zierikzee herhaalde lijk bij Schouwen had aangedrongen de „ordinaire vergaderplaats" van het college, „geëtabiliseerd" binnen het Stadhuis ('s Lands- kamer) in te ruimen. Dit was noodzakelijk aan gezien Zierikzee dit lokaal voor andere doelein den nodig had. Aanvankelijk beweerde Schouwen eigenaar te zijn. aangezien zij sedert onheugelijke tijden het eigendom van het lokaal gehad zou hebben en de ruimte zelf onderhou den en verbeterd zou hebben. Zierikzee voerde aan dat Schouwen zich niet op eigendom kon beroepen en het bezit alleen voortgekomen was door nauwe betrekking, die beide besturen vroeger met elkander gehad hadden. Deze ban den vormden de aanleiding tengevolge waarvan voor Schouwen destijds een lokaal van het stad huis beschikbaar was gesteld. Met geld kwam alles tenslotte weer in het reine, want Schouwen zou het lokaal ontruimen, doch Zierikzee zou een bijdrage geven in de kosten voor aankoop Luchter, bestaande uit een wagenwiel van 's Landswagen.. (Foto: Waterschap Schouwen- Duiveland) van een ander gebouw. Zover valt na te gaan, heeft dit geresulteerd in de verkrijging van ,,'s Landshuis", gelegen aan de Hogemolen- straat. Door Fokker als volgt beschreven: „Dit 's Landshuis was in 't Achterom ongeveer waar nu (1908) 't Herv. Gesticht is". Deze plaatsbepaling is thans te omschrijven als: Hogemolenstraat binnen het gebied van het Zorgcentrum „De Wieken" alsmede de daarbij behorende aanleunwoningen. In 1808 wordt andermaal met Zierikzee over eengekomen het lokaal aan de Hogemolen straat, genaamd "s Landshuis te ruilen tegen een pand van de Stad, staande aan de „Zz. van de Oude Appelmarkt". Dit gebouw is te lokalise ren als onderdeel van het tegenwoordige com plex van de Hema aan de Appelmarkt. Tussen 1808 en 1827 is dit perceel bewoonbaar ge maakt voor de bode. De magistratuur van die tijd gaf aan hun nieuwe onderkomen als opvol ger van 's Landshuis in de Hogemolenstraat niet diezelfde benaming, maar hield het kenne- Spiegeltje uit het zijpaneel van 's Landswagen. (Foto: Waterschap Schouwen-Duiveland) 578

Stad en lande | 1995 | | pagina 14