Achterpaneel van 's Landswagen. (Foto: Waterschap Schouwen-Duiveland) lijk voor veel voornamer dit aan te duiden als 's Landskamer. Hierdoor verwees men naar het vroegere lokaal binnen het Stadhuis! De behuizing en vergaderruimten voldeden op den duur niet meer of men had behoefte aan meer mogelijkheden, zodat het bestuur van Schouwen de vrijkomende gebouwen op en langs de Oude Haven nauwlettend gadesloeg. In 1898 nam het bestuur een principe-besluit om - zodra de gelegenheid zich voordeed - een ander huis voor 's Landskamer aan te kopen. Dit nieuwe huis werd in 1901 aangekocht en was gelegen aan de Oude Haven Zuidzijde. Dit pand is thans plaatselijk gemerkt Havenpark no. 36. In vroeger tijden werd dit perceel ook wel genoemd: ..het Huis met de beelden", (zie foto) Bij het binnentreden bevond men zich in een ruime hal, waar een prachtige gebeeldhouwde eiken trap naar de verdieping voerde, terwijl de muren waren gestucadoord en gedecoreerd met vrouwelijke figuren, vergezeld van symbolische attributen. Bij de vervangende nieuwbouw van dit pand werd deze historische rijkdom ver woest. Vermeld dient evenwel te worden, dat de vroegere bestuurskamer (thans tuinkamer) - dankzij vakkundig ingrijpen van de tegenwoor dige bewoners - vrijwel ongeschonden behou den is gebleven. Het Waterschap Schouwen kwam in 1936/37 met de eigenaar van de sigarenmakerij fa. Jongmans overeen opstallen en erven te rui len, zodat Schouwen het perceel Havenpark thans no. 40 in eigendom verkreeg. In afwach ting van het gereedkomen van de noodzakelijke verbouwing, werd als tijdelijk onderkomen een pand betrokken aan het Kraanplein, waarin zich tegenwoordig een gedeelte van „De Drie Moriaenen", café-restaurant bevindt. Na de ves tiging van het Waterschap Schouwen in 1937 in het huis Havenpark 40, verkreeg dit de aandui ding ,,'s Landskamer", begrijpelijk en op histo rische gronden vanuit het gezichtspunt van het Waterschap. Heemraden oefenden wel degelijk persoonlijk toezicht uit op de toestanden van dijken, wegen en waterlopen enz. of voor voorjaars- en na jaarsschouw. Voor deze inspectietochten werd gebruik gemaakt van 's Landswagen. In 1803 werd door de directie van Schouwen besloten andermaal twee nieuwe wagens te laten ver vaardigen. Het motief hiervoor werd als volgt omschreven: „uit hoofde van de vermoeiende en veelal gevaarlijke winterreizen". De hoge waterstand en de weersomstandigheden hadden veel invloed op de (meest onverharde) wegen, die zich slingerende in het „landschap" (beter zou zijn te spreken van het „waterschap", letter lijk en figuurlijk) en nauwelijks te herkennen waren. In 1926 werd deze „Oude Schouwsche Wagen" gesloopt. In het tegenwoordige 's Landskamer kunnen daarvan nog als souve nir bewonderd worden: de luchter in de trap- penhal, bestaande uit een voor- en achterwiel, terwijl het oude achterschild van de wagen in de grote vergaderzaal als wandversiering aan de muur hangt, (zie foto) Vermeld dient dat s' Landswagen ten aanzien van de zitplaatsen enig geschil heeft veroor zaakt. De zitplaatsen in s' Landswagen hadden een bepaalde rangorde. De zitplaats van de op- perdijkgraaf in 's Landswagen, wanneer de bur gemeester absent was en een van de andere heren als vice-president diens plaats moest in nemen. maakte het noodzakelijk daaromtrent een besluit te nemen. De annalen vermelden dat evenwel éénparig besloten werd zich te ge dragen als vermeld in de resolutie van 10 de cember 1634, nl. „dat de plaats van de heer op- perdijkgraaf is op de eerste wagen en op de eerste bank, op de lagerhand van de burgemees ter en vice-president". 579

Stad en lande | 1995 | | pagina 15