West Havenhoofd Uitg. S. Ochtman Zoon, Zierikzee. Het huis op het Westhavenhoofd, tijdens de bezetting 1940- '45 afgebroken. Het havenplateau voor het huis met de zeewering werd in het verleden genoemd: Quistegeld of Kwistegeld. (Foto uit het Streekarchief Schouwen-Duiveland) Bij velen ligt nog vers in het geheugen de ramp zalige gebeurtenissen, welke de watersnood ramp van zondag 1 februari 1953 teweeg heeft gebracht. Van het voormalig eiland Schouwen en Duiveland was niet veel overgebleven dan een smalle strook grond tussen Zierikzee en Brouwershaven en verder de duinstreek en een stuk van Bruinisse. Het andere gebied gelegen in de grote polder van Schouwen en de polders in Duiveland waren alle overstroomd. Uit bin nen- en buitenland werd in verheugende mate hulp geboden en deze hulp gaf de bewoners ook de hoop, dat de gevolgen van de ramp overwon nen zouden kunnen worden. De bundeling van krachten, welke daarna plaats vond hebben niet alleen geleid tot herstel en droogmaken van het overstroomde gebied, maar hebben tevens aan getoond de noodzakelijkheid van concentratie van het waterschapsbestuur. De 47 polders en waterschappen gelegen in Schouwen en Duiveland werden per 1 januari 1959 samenge voegd tot één Waterschap Schouwen- Duiveland. De totale oppervlakte van dit Waterschap bedraagt ongeveer 22.850 ha. De zorgen en taken, welke thans bij het Water schap Schouwen-Duiveland berusten betreffen: waterkering, waterbeheersing, wegbeheer, water kwaliteit. Het waterbeheersplan voor 1994-1998 wordt nu georiënteerd op landbouwgronden, en zal meer nadruk leggen op de natuurfuncties en - waarden van het voormalig eiland. In het vorenstaande is getracht een indruk te geven van enige bestuurlijke en administratieve zorgen uit het verleden van het Waterschap Schouwen en heden van het Waterschap Schouwen-Duiveland. waartoe een greep is ge daan uit de historie tussen 1750 en heden. Kwistegeld of Quistegeld In het vorenstaande is meermalen vermeld, dat de Stad Zierikzee nauwe banden en contacten met het Waterschap Schouwen en het bestuur had. Dit kan bijzonder goed tot uiting komen in het volgende verhaal over de totstandkoming van het zo genaamde „Kwistegeld" ook wel ge schreven „Quistegeld". Uit de „tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden; behelzende eene Beschrijving van Zeeland" blijkt, dat men in 1597 is begonnen de Nieuwe Haven te graven, waardoor de Oude Haven in verbinding werd gebracht met de Ooster Schelde. Dit werd betiteld als een „def- 580

Stad en lande | 1995 | | pagina 16