©ÜP ©fip OD OD QD ©1115) ©üp) Od Qd o° Een ontmoeting met Frans Beekman, op 9 augustus 1940 geboren in Scheveningen. Onlangs vierde hij zijn 25-jarig dienstverband als leraar Aardrijkskunde aan de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee. Binnen de vereniging Stad en Lande kennen wij hem als een actief lid van de redactiecommissie van het Jaarboek, de Kroniek van het land van de zeemeermin. Zijn liefde voor de natuur is in deze regio bekend, hij gaf een groot aantal lezingen en er versche nen nogal wat publikaties van zijn hand met als onderwerp de historische geografie en boven dien verschillende natuurstudies. Frans Beekman zat in het hoofdbestuur van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en van 1971 tot 1991 zat hij in het bestuur van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland. ..Het zoeken naar een sobere leefwijze en de liefde voor de natuur is er bij ons van jongsaf- aan ingebracht. Mijn ouders namen ons, mij en mijn broer en zus. al op jonge leeftijd mee op tochten van de N. J. N.," vertelt de heer Beekman. Zijn vader was econoom bij het Centraal Planbureau in Den Haag, zijn moeder kwam uit een echte Scheveningse vissersfami lie, de familie Den Duik. ..Bij de N. J. N. voel de ik me thuis. Het was niet het type mensen, dat alleen met mooi weer er op uit trok, maar juist ruige tochten maakte als het heel slecht weer was en dat vond ik als kind al prachtig. Ook dat je er van alles leerde vond ik mooi, je maakte nooit zo maar tochten, je was altijd on derweg om met elkaar kennis te vergaren over de natuur. We leerden er over de vogeltrek en we legden schelpenverzamelingen aan. We trokken langs jeugdherbergen met allemaal jongelui, want het wezen van de N. J. N. is, dat het leidend kader jongens en meisjes zijn van niet ouder dan begin twintig." Hij ging naar de HBS in Scheveningen. op het Gemeentelijk Lyceum. In de vijftiger jaren kwamen de politieke vluchtelingen uit het voor malig Nederlands-Indië naar Den Haag. „Ik heb toen nooit iets van discriminatie gemerkt." Kwam het omdat de meesten de bries van het kapitaal in de rug hadden? „Die donkere jon gens waren razend populair bij de meisjes. De muziek die ze meebrachten, de Indorock. sloeg in als een bom en de meisjes dweepten met de zangers ervan. Ik realiseerde me pas later, hoeveel die kinderen doorgemaakt hadden in de oorlog en de Jappenkampen, daar werd niet meer over gesproken. Het was de sfeer zoals Adriaan van Dis die beschrijft in zijn boe ken." Na de HBS heeft Frans Beekman heel even sociale geografie gestudeerd. Kort daarop nam hij een kantoorbaan en ging naar de avond kweekschool. „We kregen les van Ieraren van verschillende scholen, die kennelijk plezier in hun werk hadden. We hadden een zeer gemoti veerde groep, want het is zwaar om bij je werk te studeren." 582

Stad en lande | 1995 | | pagina 18