Gesignaleerd Paaljundering van een sclnatr in de havenbuurt van Westenschouwen. (Foto: Kees Venema.) Koperen vingerhoed, strand Westenschouwen. (Foto: W. M Mol.) Toen werd hem gevraagd lid te worden van de redactiecommissie van het Jaarboek. De com missie bestaat steeds uit vijf mensen, die de ar tikelen redigeren. In december worden er au teurs uitgenodigd om een artikel te schrijven. Er wordt gekozen voor wetenschappelijke en populair wetenschappelijke onderwerpen. Beekman publiceerde zelf o.m. in het Mededelingenblad, de Sterna en het Zeeuws Tijdschrift. Hij bleef de onderzoeker. Hij bestu deert en onderzoekt de geschiedenis van het landschap en de daarbij behorende ecologische processen. In 1990 vroeg professor Borger van de Universiteit van Amsterdam of hij zou wil len promoveren. „Eigenlijk kan dat niet met mijn opleiding, maar omdat ik gevraagd werd kan dat wel. Ik was daar natuurlijk heel blij mee. Na mijn vijftigste kwam ik plotseling in de universitaire wereld terecht en ben onderzoe ker geworden met 15 andere promovendi. Mijn onderwerp is de Schouwse duinen geworden. Ik verricht speurwerk in de archieven van het waterschap, de archieven van de Heren van Haamstede de provinciale- en rijksarchieven. Het veldwerk doe ik in de duinen. Bij Westen schouwen zijn er fundamenten gevonden van een middeleeuwse nederzetting. We hebben veel metaalinsignes van tin/lood legering met heilige en profane voorstellingen gevonden. We zoeken scherven in de duinvalleien en aan de hand daarvan kunnen we de lijd van de ne derzettingen traceren. De duinen waaien over de cultuurlanden, met datering van scherven kunnen we het oprukken van het duinzand vol gen in tijd en ruimte. De kustlijn gaat naar bin nen en wij onderzoeken wat de oorzaak is." Frans Beekman is correspondent van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek. Hij geeft meldingen door over vondsten. De vondstmeldingen sluist hij door naar het muse um in Zierikzee. Binnen afzienbare tijd hoopt hij te promoveren op het onderwerp Historische Geografie van Schouwen-Duiveland. Zierikzee, 5 september 1995 B. Romijn-de Raat Renesse in vroeger tijden Deze zomer verscheen het eerste deel van Renesse in vroeger tijden geschreven door Henk Blom. Het is een boekje in de serie van uitgeverij Deboektant uit Oostvoorne. De publi- katie bestaat uit ongeveer negentig foto's met onderschriften waarin het leven in Renesse tus sen 1925 en 1955 zichtbaar wordt. De auteur heeft het fotomateriaal voor een groot deel bij de mensen thuis gezocht, zodat de af beeldingen uniek zijn en niet eerder gepubli ceerd. In zijn voorwoord schrijft Henk Blom 584

Stad en lande | 1995 | | pagina 20