dat er zich nog schatten aan fotomateriaal in oude albums en schoenendozen op zolders be vinden. Waarschijnlijk genoeg om in de toe komst meerdere deeltjes over Renesse mee te vullen. Naast het verzamelen van foto's is de schrijver ook in het archief van de gemeente Westerschouwen gedoken om de gegevens op de foto's zo goed mogelijk te verklaren en uit leg te geven over hetgeen te zien is. Allereerst toont het boek diverse vergezichten en luchtfo to's. waarin de veranderingen door de jaren heen goed zichtbaar worden. De eerste toeris ten. de ontwikkeling van de recreatieve voorzie ningen: kampeerboerderijen, kampeerbedrijven, pensions en de ijscokarretjes op het strand. Het dagelijks leven komt in beeld: foto's tonen het straatbeeld tussen 1925 en 1955. De schrij ver neemt de lezer mee op een rondgang door het dorp: langs winkels, huizen, slot Moermond en hij laat de werkzaamheden in de landbouw en fruitteelt passeren. Natuurlijk ontbreken de schoolfoto's niet en ook zijn afbeeldingen op genomen waarop de leden van bijvoorbeeld sportverenigingen, kabouters en padvinders, meisjes- en jeugdclubs, fanfarecorpsen en een toneelvereniging te zien zijn. Het boek Renesse in vroeger tijden kost 34,90. (ISBN 90-5534-028-6) LVDD Kadastrale atlas van Zeeland 1832: Zierikzee Deze zomer verscheen het achtste deel van de Kadastrale Atlas van Zeeland 1832: Zierikzee. In de serie Schouwen-Duiveland is dit hel twee de deel. Vorig jaar verscheen Bruinisse, Nieuwerkerk, Oosterland en Ouwerkerk. Vanaf 1832 kenl Nederland een landelijk Kadaster. Al in de Franse tijd werd gestart met het opzet ten van een nationale administratie van alle on roerende goederen. De heffing van grondbelas ting maakte het noodzakelijk om alle grondeigendommen nauwkeurig in kaart te brengen en te beschrijven. Bovendien moest de waarde van ongebouwde eigendommen (boom gaarden, weiland, dijken moerassen, tuinen, enz.) en gebouwde eigendommen (huizen, tuin huizen, schuren, molens, enz.) worden bepaald. Het meten van de percelen, het in kaart brengen ervan en de bepaling van de waarde waren be langrijke taken, daarnaast moesten de eigenaren van de percelen opgespoord worden. Op 23 april 1822 stelde landmeter-grensbepaler der le klasse A. Hansum de grenzen vast tussen de gemeente Zierikzee en de omliggende ge meenten. Hij deed dit in het gezelschap van burgemeester De Crane van Zierikzee en de door het stadsbestuur aangestelde „aanwijzers": A. Ribbe Sr. en G. Pop. Na de grensvaststelling werd de gemeente verdeeld in secties: 's-Gravensteen, Nieuwe Vischmarkt, West hoek. Noordhoek, Oosthoek en Zuidhoek. Vervolgens werden alle percelen in de sectie benoemd en vastgelegd. Uit deze optekening blijkt dat 75% van het grondgebied in Zierikzee in 1822 bestond uit bouw- en weiland. In het gebied binnen de stadswallen stonden 1334 hui zen. In de Kadastrale Atlas van Zierikzee wor den alle grondeigenaren genoemd. Bovendien worden van enkele panden de eigenaren gege ven, voor zover te achterhalen, uit de 17de en 18de eeuw. De atlas is geïllustreerd en bevat 16 kaarten op folioformaat, zoals die door de landmeters A. en G. Holster in 1822 zijn gemaakt. Daarnaast wordt in 5 bijlagen extra informatie verschaft over bijvoorbeeld de beroepen van de eigenaren. Het is een waardevol boek met een schat aan informatie over de stad Zierikzee in 1822, welke gebruikt kan worden voor bijvoor beeld de bestudering van de bezitsverhoudingen en voor onderzoek naar grondeigenaren of grondgebruik. De Kadastrale Atlas Zierikzee kost 47,50. Speciaal voor leden van Stad en Lande geldt echter tot 1 december 1995 de intekenprijs van 42,50. Leden van Stad en Lande kunnen het boek onder kantooruren verkrijgen bij het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland. Meelstraat 8 in Zierikzee. Het boek is ook te koop bij de boekhandel. (ISBN 90-72210-08-5) LVDD 585

Stad en lande | 1995 | | pagina 21