De Zuid-Havenpoort in 1910 (Foto: Streekarchivaat) zien dat iemand ze opschepte om de achtertuin te bemesten. Een sensatie was het als een paard op hol sloeg, hel gekke was dat dit in mijn herinnering altijd in het Achterommetje gebeurde, want het paard kwam dan van de Fonteine afgedaverd en de mensen maakten dat ze opzij kwamen. Verderop werd het dier dan toch wel door ie mand opgevangen en als de eigenaar er niet achteraan kwam zal het wel in de betonnen schutskooi. vlak tegen de ..Baene" aan opge borgen zijn. Een ander geluid dat je nog al eens hoorde, was het roepen van de pauwen van de Miereboer, die zijn boerderij vooraan in de Miereweg had. Trouwens, die boerderij staat er nu nog. In onze straat staat nog altijd een rij schuren. Vroeger werd daar het draaiorgel van de familie Rossen gestald. Nu was dat stallen natuurlijk niet zo erg, maar het werd daar ook een keer per jaar opnieuw gestemd. Dat was een irritant ge luid. minuten lang hoorde je dezelfde toon en het duurde eindeloos voor het karwei geklaard was. Neen dan dorsen van het graan, dat was een prettiger geluid. De gebroeders Berrevoets hadden onder aan de Manhuisstraat (op nr. 8) een schuur. Normaal konden we daar alleen maar het mekkeren van de geiten horen die hier gestald waren, doch als de tijd en het graan er rijp voor was. moest er gedorst worden. Dat deden ze nog met de hand. dus met dorsvle gels. In gedachten hoor ik nog steeds het ritmische geluid van de dorsvlegels, die drie verschillende tonen voortbrachten, hoe was het toch mogelijk dat ze elkaar nooit op de vlegel sloegen. Dat was de enige keer dat de schuurdeuren wijd open stonden. Het was toch wel een belevenis dat oude geluid van de landbouw in de straat te horen. Een ander geluid, dat men trouwens aan de hele zuidzijde van de stad kon horen, was de scheepsfluit van de boten die door de brug bij de Zuid - Havenpoort wilden varen. De brug wachters spoedden zich daar heen. Maar voor iedereen was het bekendste geluid natuurlijk de stoomfluit van de ..spoorboot" die bij het Tweede Weegje floot om te laten weten dat hij er aan kwam. Voor degenen die iemand moes ten ophalen was dat het sein dal men moest ver trekken om de verwachte persoon van de boot te halen. Maar ik lag dan al op bed en het fluit signaal betekende voor mij vlug gaan slapen want morgen is er weer een nieuwe dag. 's-Hertogenbosch, 24 december 1993. Harry BI ankert. 587

Stad en lande | 1995 | | pagina 23