Zierikzee met andere ogen bekeken De Vismarkt. (Foto: J.G. Verduijn den Boer.) Met een gezellig groepje zijn we zaterdag 3 juni op pad gegaan in Zierikzee. Onder de deskundi ge leiding van drs.P.F. Vleugel bekeken we zaken die Stad en Lande in de loop der tijden voor elkaar heeft gekregen. Het startpunt was de Varreput. We hoorden dat Stad en Lande zo'n 25 jaar geleden gezorgd heeft dat de put zijn oorspronkelijke omvang en plaats behouden heeft. De put werd gerestau reerd en de gemeente bedacht, dat het handiger zou zijn als deze 5.5 meter verkleind en opge schoven werd. Daar heeft Stad en Lande tegen geprotesteerd, zodat de put zijn plaats hield. Vervolgens werd uitgelegd dat er dankzij de Vereniging een groene buffer is gebleven tus sen de binnenstad en Poortambacht. In eerste instantie lag het in de bedoeling dat de nieuwe wijk veel dichter bij de binnenstad gesitueerd zou worden. Dan zouden ook de Miereweg en de Boerenweg, die nog op oude kreekruggen liggen, verdwenen zijn. Ook bezochten we het enige door Stad en Lande gerestaureerde hofje dat Zierikzee, naast de Vismarkt, nog heeft. Waar zich dat dan be vindt? Tja, u had ook meegekund beste lezer. We bekeken ook de gerestaureerde gevel van de kazerne, die het lot van afbraak dankzij de argu menten van de Vereniging bespaard is geble ven. Helaas heeft het protest tegen de hoog bouw ernaast niets geholpen. We kwamen langs de vloedmerkstenen die in 1983 op initiatief van Stad en Lande op diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland zijn aange bracht. Het gildepoortje in de Paternosterstraat bezit een aantal schitterend gerestaureerde steentjes die Stad Lande speciaal hiervoor heeft laten bakken. Men moet werkelijk wel heel goed kijken om het verschil te ontdekken. Portiek in de mosselpoort. Hardstenen poort met gebogen fronton. 1' helft 18' eeuw. (Foto: J.G. Verduijn den Boer.) 591

Stad en lande | 1995 | | pagina 27