Cursus oud schrift ledereen weet wel van de inventieve oplossing, door de Vereniging bedacht om oude huisna men ook bij schilderwerkzaamheden te kunnen handhaven, de huisnamenbordjes. Wat u vast niet weet is dat deze bordjes ook heel handig zijn als het pand tijdelijk naamloos moet zijn. De directeur van het P.T.T. district Breda wil namelijk absoluut niet dat het kantoor in de Meelstraat geassocieerd wordt met „De verkeerde wereld". U kunt dus wel raden wat er gebeurde toen deze meneer eens op be zoek kwam. Natuurlijk bracht deze tocht ons langs huis „De Haene" en wel aan de kant van de Meelstraat. Reeds in 1939 had Stad en Lande al plannen voor restauratie, maar deze zijde moet nog steeds gerestaureerd worden Ook voor een ander oud pand ligt al jaren een restauratieplan klaar, namelijk die voor de vak werkgevel aan het Vrijpoortje. Vanzelfsprekend werd halt gehouden bij het Mosselpoortje. Het verdwijnen van het belendende pand is im mers de aanleiding geweest tot het oprichten van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Met het verhaal over het begin van de Vereniging eindigde deze rondlei ding. Dit verslag geeft een indruk van wat we zagen, daarnaast werd ook gewezen op de vele panden die een oorkonde kregen. Konklusie: Het was boeiend, leerzaam en het bestaansrecht van Stad en Lande is weer zeer duidelijk aangetoond. Nannie de Bruine-Dorst Wie actieve interesse heeft in geschiedenis en zich verdiept in de geschiedenis van bijvoor beeld de eigen familie, de woonplaats of het eigen woonhuis stuit op het probleem dat de oudere stukken in de archieven moeilijk te lezen zijn. Ook de taal is vaak niet eenvoudig. Om daaraan tegemoet te komen organiseert de Zeeuwse Volksuniversiteit in samenwerking met het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland een cursus oud-schrift voor begin ners. Tijdens deze cursus komen handschriften uit het eind van de 16de. de 17de en de 18de eeuw aan de orde. Doel is de cursisten vertrouwd te maken met het oud-schrift zodat zij zonder problemen de stukken kunnen lezen en daarvan een transcrip tie kunnen maken. De stukken, die op de cursusavonden behan deld worden, zijn afkomstig uit archieven, die op Schouwen-Duiveland betrekking hebben. Naast de aspecten van het oud-schrift wordt ook aandacht besteed aan de vorm en inhoud van de te behandelen stukken en hun belang voor het historisch onderzoek. Gewerkt wordt met kopieën. De cursus omvat 12 avonden. De aanvang en de cursusavond wordt bepaald in nader overleg met de deelnemers. In het kader van deze cur sus wordt een excursie georganiseerd naar het Streekarchivariaat. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de docent, de heer H. Uil, tel.: 01110-54454 (kan toor; na 10 oktober 1995: 0111 454454) of 01110-14562 (privé). Een kennismakingsavond wordt gehouden op maandag 15 januari 1996 om 20.00 uur ten huize van de docent. Nieuwe Kooiweg 8 te Zierikzee. Het cursusgeld bedraagt 170 gulden. Leden van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland en van de Z.V.U. krijgen echter korting. Voor hen bedraagt het cursus geld 145 gulden. Opgave bij: Zeeuwse Volksuniversiteit, Postbus 724. 4330 AS Middelburg, tel.: 01180-34800 (vanaf 10 oktober 1995: 0118 634800. Wijziging telefoonnummer streekarchiva riaat Schouwen-Duiveland Met ingang van 10 oktober a.s. wordt het telefoonnummer van het archivariaat: 0111-454454. het faxnummer wordt: 0111-454497. 592

Stad en lande | 1995 | | pagina 28