Een nieuw boek en een oude steen Het waren twee mooie momenten op een zo merse middag in de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis. Op 13 juli 1995 verscheen een nieuw, bijzonder boek en kreeg Zierikzee een historische gevelsteen terug na jarenlange omzwervingen. Het boek betrof deel 2 in de serie Schouwen- Duiveland van de kadastrale atlas 1832. Vorig jaar verscheen het deel Duiveland-Bruinisse. Het ligt in het voornemen om in de volgende jaren nog drie delen te laten verschijnen met de resterende plaatsen op Schouwen. De voorzitter van de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland, mr. A. F. Faas, kon het eerste exemplaar aanbieden aan L. J. van Gastel, loco-burgemeester van Zierikzee. Het nieuwe boek is te vergelijken met een sleutel, die in dit geval de deuren opent voor het onderzoek van vooral huizen. Een bijzondere rol tijdens de bijeenkomst was weggelegd voor de heer C. Rozendaal, die de bezitter was van een fraaie gevelsteen, die in het middelpunt van de belangstelling stond. De vroegere gemeentearchivaris van Zierikzee, P. D. de Vos, beschreef in een in 1922 versche nen boekje de betreffende steen uit 1631, met daarop afgebeeld een kuiper met zijn gereed schap. Hij moest er echter aan toevoegen dat de gevelsteen verdwenen was. Oorspronkelijk be vond deze zich in de gevel van een pakhuisje aan het 's-Heer Arendsslop. Toen de dochter van de eigenaar, de aannemer M. van der Linden, in 1920 naar Utrecht vertrok, nam hij de gevelsteen mee. Sindsdien is de steen een verbazend aantal keren verhuisd, maar bleef steeds in het bezit van de familie. Even belang rijk was dat het verhaal overgeleverd werd dal de steen uit Zierikzee afkomstig was. De heer A. C. van der Have (zoon van de laat ste burgemeester Van der Have uit Oosterland) nam contact met mij op en vertelde dat een ver familielid in het bezit was van een steen, die volgens overlevering afkomstig was uit Zierikzee. Hij beschreef de voorstelling en dat deed bij mij „een belletje rinkelen". De overle vering werd bevestigd en de eigenaar, de heer Rozendaal, een achterkleinzoon van aannemer Van der Linden, bleek bereid de steen af te staan aan de gemeente. De gemeenteraad heeft op 29 augustus 1995 dit kleine monument in dank aanvaard. Gevelstenen horen in gevels. Het pakhuisje is inmiddels afgebroken en om die reden zal de steen worden herplaatst in de gevel van het pand Oude Haven 19, het woon huis van drie generaties Van der Linden. De heer D. Sterkenburg, bewoner en kunsthande laar, was graag bereid alle medewerking te ver lenen. De geschiedenis van het pand aan de Oude Haven, waarvan de restauratie bekroond werd met een oorkonde van Stad en Lande, is uitvoerig beschreven in de Kadastrale Atlas. Dankzij de heren Van der Have en Rozendaal heeft Zierikzee een bijzonder fraai monumentje teruggekregen. H. Uil Een vogel zingt Verstand verdringt Een rose gloed Verstilt gemoed Tegenwicht van hels bestaan Zuiverheid om dóór te gaan Nieuw ontloken voorjaarspracht Vers geschonken levenskracht Uit: Als meeuwen krijsend boven zee... door Erna Jurg 593

Stad en lande | 1995 | | pagina 29