gaven een impuls tot creatief ondernemerschap. In Bruinisse werd de eerste Bond van Zeeuwse Mosselkwekers opgericht, waardoor er van toen af een vaste prijs voor de mosselen kon worden bedongen. De goede oesters kwamen van de banken van Flakkee, in eigendom van graaf en gravin De Chambure uit Bergen op Zoom en in pacht bij de Bruinissenaars. Na verloop van tijd echter diende zich een ge duchte concurrent aan: het andere Zeeuwse mosseldorp Yerseke. De verwerkingsindustrie maakte zijn entree. Bruinisse had de handicap, dat de aansluiting op het internationale wegen net richting België niet zo goed was als in Yerseke. Bovendien besloot men in Yerseke om handel en visserij op zondag gewoon door te laten gaan. Bruinisse, met de handelaren van streng Christelijken huize lieten de schepen op zondag niet uitvaren. De Bruënëaers drijven op zondag geen handel. De concurrentiepositie van Yerseke werd steeds sterker. In 1950 werd aan de Bruse handel bo vendien een zware slag toegebracht dooi' een parasiet in de mosselen. Een groot gedeelte van de cultuur werd vernietigd, In 1957 werd de Deltawet van kracht. Het eerst afsluitingspro ject dat ter hand werd genomen, was het Veerse Gat en later de Grevelingendam. Er was toen nog geen sprake van een milieubeweging, die zou kunnen protesteren om een afsluiting tegen te gaan. Bovendien zat de schrik van de ramp van 1953 er nog diep in en wilde men maar al te graag meewerken aan een goede en veilige wa terkering. Een aantal mosselbedrijven ging over op de pa lingvisserij. De Grevelingen was een meer ge worden en de mosselpercelen en oesterbanken van het vroegere open gebied gingen verloren. De mosselkwekers die doorgingen, kregen naast schadevergoeding andere percelen in de Waddenzee toegewezen. Toen de plannen tot het afsluiten van de Oosterschelde in zicht kwa men. lieten de oesterkwekers zich uitkopen met een schadeloosstelling door de overheid. Niet wetend, dat de Oosterschelde open zou blijven. Stoffel A. Jumelet bleef nauwlettend alle veran deringen in zijn geboortedorp gadeslaan. Vele gebeurtenissen registreerde hij in krantebe- richten en andere journalistieke geschriften. Begin dertiger jaren ging hij bij drukkerij Jan van der Wal werken in Bruinisse. „Dat was een bedrijf, waar je het vak nog echt goed leerde." aldus Jumelet. „De school van Van der Wal heeft later een aantal goede vakmensen afgele verd. Ik deed er de boekhouding en was verte genwoordiger in schoolboeken. Van der Wal was van de Anti-revolutionaire partij en had de Christelijke scholen uit de buurt als klant. Ik ging daar op de fiets naar toe om orders binnen te halen." Later werd Jumelet, naast zijn functie van kassier van de bank, ontvanger-griffier van de polder Bruinisse en hij runde daarbij ook nog een eigen administratiekantoor. Door zijn werk als politiek verslaggever raakte hij betrokken bij de dorpspolitiek. „Je bent er toch altijd bij. zeiden ze tegen me, dus je kan net zo goed in de gemeenteraad gaan zitten. Dat is wel makkelijk." Zodoende werd hij in 1958 in de gemeenteraad gekozen voor de CHU. Hij bleef raadslid tot 1976 en bezette van 1966 tot 1976 een wethouderszetel, de laatste twee jaar als waarnemend burgemeester. En dan de Nederlands Hervormde Kerk van Bruinisse, daar is zijn hele leven mee verweven. Vanaf 1931 was hij actiefin het jeugdwerk. Eind dertiger jaren was hij mede-initiatiefnemer tot de bouw van het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw en administrateur ervan. Van 1948 tot 1974 was hij ouderling in de kerk en van 1958 tot 1974 scriba van de classicale ver gadering van de classis Zierikzee. Van 1964 tot 1974 Visitator Provinciaal van de Nederlands Hervormde Kerk in Zeeland. Vol trots vertelt hij, hoe zijn dorp er weer bo venop krabbelde na alle tegenslagen. „Bruinisse, de poort naar de Grevelingen" werd de nieuwe slagzin toen Bruinisse de koers naar recreatiegemeente inzette. De angst van de on dergang na de afsluiting van de Grevelingen was voorbij. Bru zette een nieuwe toon als gast vrij dorp voor mensen die even op adem willen komen. ..Bij de viering van het 500-jarig be staan in 1967 heeft Bruinisse ontzettend veel aandacht in de pers gekregen. Dat was meteen 608

Stad en lande | 1996 | | pagina 26